Dyrektorzy szpitali w województwie podlaskim grożą, że odzyskanie pieniędzy za nadwykonania od NFZ zlecą prywatnym firmom windykacyjnym. Do lecznic zgłaszają się pierwsze firmy, które chcą się podjąć tego zadania.

Grzegorz Dembski, dyrektor Szpitala Ogólnego w Grajewie, informuje, że zgłosiła się do niego  firma, która przygotowała nawet projekt wstępnej umowy, dotyczącej odzyskania pieniędzy z NFZ. – Dzięki temu odzyskałbym połowę należności, około 1 mln zł – mówi Dembski.

Jak informuje Gazeta Współczesna, odzyskiwaniem należności z NFZ zajmują się w Polsce, między innymi, Electus z Lublina i łódzki Magellan. Oferują zapłatę połowy długów szpitala w ciągu 21 dni. Te pieniądze szpital ma gwarantowane. Firmy same zajmują się natomiast ściąganiem pieniędzy z NFZ.

Pomysł zainteresował też Mariana Jaszewskiego, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, choć jak przyznaje wolałby najpierw wyczerpać rozwiązania mniej brutalne, jak założenie sprawy w sądzie. Dopiero gdyby to nie przyniosło rezultatu, skorzystałby z pomocy firmy windykacyjnej.

W opinii Przemysława Chrzanowskiego, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zambrowie, firma windykacyjna nic nie wskóra, ponieważ Fundusz wywiązuje się z zapłaty za działania ratujące życie. Podlaski oddział NFZ na razie nie dostał żadnego oficjalnego pisma, informującego o sprzedaniu wierzytelności firmie windykacyjnej.

Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Funduszu, nie obawia się takiej sytuacji.

– Większość pozwów sądowych w takich sprawach rozstrzygana jest na korzyść NFZ – mówi Gazecie Współczesnej podkreślając, że NFZ nie zapłaci za żadne nadwykonania poza tymi, które zostały zakontraktowane jako ratujące życie.

Zdaniem dyrektora lecznicy w Grajewie, jeśli dyrektorzy zdecydują się na zatrudnienie windykatorów, oddział będzie musiał podporządkować się centrali firmy.

Windykatorzy zwracają się o zwrot wierzytelności bezpośrednio do centrali NFZ. O tym, czy wykonane zabiegi należy zakwalifikować do rangi ratujących życie, decydują zaś niezależni biegli sądowi.

Zdaniem Dembskiego, biegli spoza woj. podlaskiego większość zabiegów uznają za ratujące życie. Sprawa jest więc praktycznie wygrana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH