Podlaskie: szpitale wojewódzkie w 2012 po raz pierwszy bez strat

Szpitale w Podlaskiem podległe samorządowi województwa po raz pierwszy od lat nie będą miały straty finansowej - poinformował Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Jak poinformował w czwartek (10 stycznia) Cezary Cieślukowski, to głównie efekt większych kontraktów z NFZ oraz ograniczenia kosztów w tych placówkach.

- Po jedenastu miesiącach żadna z naszych placówek nie osiągnęła straty, a ich budżety powinny się zbilansować. To wynik oszczędności i zwiększenia kontraktów dla naszych zakładów - powiedział Cieślukowski. Dodał, że w roku 2011 placówki te miały 30 mln zł straty, a za 2012 r. część zakładów będzie miała nawet bilans dodatni.

Urząd Marszałkowski w Białymstoku jest właścicielem 16 placówek medycznych w województwie, w tym trzech szpitali (w Białymstoku, Łomży i Suwałkach), które są największymi lecznicami w regionie. Urząd wdraża tam programy restrukturyzacyjne, które mają na celu ograniczenie ich zadłużenia i poprawę finansów tak, by mogły np. pozyskiwać środki unijne na inwestycje.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił pod koniec grudnia na konferencji prasowej podsumowującej 2012 rok, że mimo tego pozytywnego trendu długi szpitali wciąż są bardzo duże. - Trend jest pozytywny, kierunek zmian właściwy, ale sytuacja placówek jest nadal bardzo trudna - mówił Dworzański.

Z kolei dyrektor departamentu zdrowia w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Łaban informowała wtedy, że na koniec października 2011 r. należności i zobowiązania najbardziej zadłużonej placówki - szpitala wojewódzkiego w Białymstoku - wynosiły 103 mln zł, (z czego 18 mln zł zobowiązania wymagalne), a za analogiczny okres 2012 roku zobowiązania wynosiły 94 mln zł, z czego 16,4 mln zł - wymagalne. Ogółem zobowiązania wszystkich jednostek zmniejszyły się o 12,4 mln zł z 272,8 mln zł w 2011 roku do 260 mln zł w roku 2012.

Tylko z budżetu woj. podlaskiego w 2012 r. wydano na inwestycje w szpitalach 19,3 mln zł. Samorząd dokładał także szpitalom do projektów unijnych. Inwestycje prowadzono w sześciu placówkach. W tym roku na szpitale samorząd przeznaczy 48,7 mln zł, z czego 24,1 mln zł na inwestycje, a 24,6 mln zł na wkłady własne do projektów unijnych. Inwestycje będą prowadzone w 11 placówkach - mówiła Łaban.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH