Podlaskie: szpitale podległe samorządowi wykonały świadczenia na 12,6 mln zł ponad ryczałt Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia Fot. PTWP

12,6 mln zł to wartość świadczeń medycznych, jaką wykonały w 2017 r. szpitale podległe samorządowi województwa podlaskiego ponad ryczałt wynikający z umów z NFZ. Fundusz proponuje w ramach ugód zapłatę 9,5 mln zł - poinformował członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.

Najtrudniejsza sytuacja jest w jednym z największych szpitali w regionie - szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Wyliczył on nadwykonanie ponad ryczałt na kwotę ponad 2,1 mln zł, a NFZ proponuje zapłatę jedynie 90 tys. zł - poinformowali na wspólnej konferencji prasowej Bogdan Dyjuk oraz dyrektor tej lecznicy Cezary Nowosielski.

Szpital wojewódzki nie zgodził się na propozycję NFZ, wystawił faktury Funduszowi z terminem płatności z końcem lutego i zapowiada, że jeżeli NFZ nie opłaci tych świadczeń, będzie dochodził  pieniędzy przed sądem. W ocenie Dyjuka, kwota 90 tys. zł, przy 2,1 mln zł nadwykonań to propozycja nie do przyjęcia.

Chodzi o pieniądze za czwarty kwartał 2017 r., gdy obowiązywała już ustawa o tzw. sieci szpitali.

- To nie działa w ten sposób, że samorząd województwa jako organ tworzący, zamienia się w wytwórnię papierów wartościowych i co kwartał dodaje swoim jednostkom, także temu szpitalowi, pieniędzy na bieżące utrzymanie - mówił Dyjuk.

Zaznaczył, że "są pewne granice",a rzeczywistość "dochodzi do absurdu". - To nie jest uczciwe podejście ze strony płatnika do realizacji naszych zadań - dodał Dyjuk, który w zarządzie województwa odpowiada za ochronę zdrowia.

Dyrektor Cezary Nowosielski poinformował, że gdyby się trzymać wykonania świadczeń tylko w ramach ryczałtu, szpital musiałby odmówić w 2017 r. przyjęcia 568 pacjentów i kolejnych 2,8 tys. w przyszpitalnych poradniach. W czwartym kwartale 2017 r. hospitalizowano ponad 4,7 tys. pacjentów i udzielono ponad 23,3 tys. porad w poradniach specjalistycznych.

- Moglibyśmy na trzy miesiące zamknąć dwa oddziały internistyczne, nie przyjmować ani jednego pacjenta i ryczałt w szpitalu zostałby wykonany - mówił Nowosielski i apelował do NFZ o ponowne przeliczenie - jego zdaniem - źle obliczonego ryczałtu.

NFZ wyliczał ryczałt na podstawie danych z 2015 r. Dyrektor Nowosielski przypomina, że szpital był wtedy w trakcie przeprowadzania ważnych inwestycji, np. budowy nowego oddziału ginekologii, ale tego NFZ w wyliczaniu ryczałtu nie uwzględnił.

Rzecznik Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Rafał Tomaszczuk poinformował PAP, że zapłata 2 mln zł szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku "nie jest możliwa, ponieważ NFZ jest zobowiązany do płacenia świadczeń do określonej w umowie kwoty ryczałtu".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH