Podlaskie: sporne kontraktowanie tomografii

Podlaski oddział NFZ złożył świadczeniodawcy z Augustowa propozycję zmniejszenia wartości kontraktu o 40% na wykonywanie badań tomografem komputerowym. Powodem ma być niska rzędowość aparatu TK.

Zdaniem Funduszu, dotychczasowy sposób realizacji kontraktu przez firmę Voxel nie jest satysfakcjonujący. Firma ta wykonywała w Augustowie badania tomografii komputerowej (TK) na dziewięcioletnim jednorzędowym tomografie, który oprócz niskiej jakości badań był awaryjny. W listopadzie świadczeniodawca poinformował o wymianie sprzętu na aparat TK 4-rzędowy z 2006 roku, który również uległ awarii.

Ponieważ w woj. podlaskim prawie wszystkie tomografy są 16-, 32-, lub 64-rzędowe, Fundusz zdecydował o zmniejszeniu finansowania tomografów 1- i 4-rzędowych od przyszłego roku. - Część świadczeniodawców, którzy dostali niższą propozycje finansową z uwagi na niską rzędowość aparatów TK, podjęło już kroki w celu wymiany aparatu TK na minimum 16-rzędowy tomograf. Firma Voxel SA zdecydowała zaś o nieprzedłużeniu umowy z NFZ w Augustowie - poinformował Adam Dębski, rzecznik prasowy NFZ w Białymstoku.

Wiceprezes zarządu Voxel Dariusz Pietras wyjaśnia, że podlaski NFZ przyjął ofertę spółki m.in. dlatego, że "tomograf komputerowy spełniał wymagania konkursowe wymienione w kryteriach konkursowych dotyczących warunków realizacji świadczeń".

- Kryteria, o których mowa, dzielą urządzenia tomografów komputerowych na trzy grupy. Posiadanie 16- i więcej rzędowego aparatu upoważnia świadczeniodawcę do wykonywania wyżej punktowanych badań np. serca. Decyzje zakupowe publicznych świadczeniodawców to w mojej ocenie ich zmora. Bardzo często zakupy czynione są w sprzeczności z rzeczywistym zapotrzebowaniem klinicznym i w sposób oderwany od ekonomii zakupu - ocenia Dariusz Pietras na łamach portalu gazeta.pl.

Dodaje: - Wykorzystanie urządzeń to kilkanaście procent ich rzeczywistego potencjału, a koszty eksploatacji publiczny świadczeniodawca musi ponosić w 100%

Więcej: bialystok.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH