Władze samorządowe województwa podlaskiego oczekują wyjaśnień od dyrektora oddziału NFZ w Białymstoku, dotyczących zasad wyboru świadczeniodawców na 2012 rok. Chodzi przede wszystkim o krytyczne uwagi powiatów, związane z pomijaniem w konkursach ich szpitali.

W piśmie skierowanym do dyrektora podlaskiego oddziału NFZ Jacka Roledera przewodniczący sejmiku Bogdan Dyjuk napisał m.in., że przedstawiane przez przedstawicieli oddziału informacje na temat rozstrzygniętych konkursów "wywołują konsternację i niezrozumienie".2

Bogdan Dyjuk dodał, że samorząd oczekuje wyjaśnień na piśmie. Zwrócił uwagę, że różne są wątpliwości różnych samorządów, bo różne problemy z kontraktowaniem świadczeń medycznych przez NFZ mają ich placówki służby zdrowia.

Niektóre z konkursów - jak wynika z informacji przekazanych wojewodzie podlaskiemu (a za jego pośrednictwem sejmikowi) przez centralę Narodowego Funduszu Zdrowia - są w gestii dyrektora oddziału, a nie "wytycznych czy regulaminów opracowanych przez NFZ".

Samorządowcy zwracają uwagę np. na konkurs w zakresie rehabilitacji dziennej. W konkursie kilkuletnie kontrakty dostało tylko kilka placówek, głównie niepublicznych. Dotychczas takie umowy miały 22 podmioty. Kontraktu na te świadczenia nie ma m.in. uniwersytecki dziecięcy szpital kliniczny w Białymstoku oraz szpital powiatowy w Grajewie.

W niektórych placówkach, specjalnie "pod kontrakty" na te świadczenia, przeprowadzone zostały remonty i kupiono sprzęt.

Dwa tygodnie temu w tej sprawie przed siedzibą NFZ protestowali związkowcy ochrony zdrowia. W oddziale NFZ w Białymstoku trwa kontrola konkursu na te świadczenia prowadzona przez Ministerstwo Zdrowia.

Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ, poinformował, że odpowiedź na piśmie będzie przygotowana w ciągu dwóch tygodni. Dodał, że w Funduszu było 331 odwołań od wyników kontraktowania w różnych specjalnościach medycznych. Rozpoznano wszystkie, ale uwzględniono tylko jedno (poradni rehabilitacyjnej w Białymstoku).

Adam Dębski powiedział, że w 2012 r. podlaski NFZ będzie miał na świadczenia o 131,8 mln zł więcej niż w 2011 roku. W kończącym się roku dysponował kwotą 1,85 mld zł. W przyszłym roku większą ilość środków przede wszystkim mają odczuć szpitale, gdzie ma być przekazanych o 66 mln zł więcej niż dotychczas. Mniej pieniędzy będzie jedynie na refundację leków.

NFZ przyznaje, że w niektórych grupach świadczeń zmniejszyła się liczba świadczeniodawców, np. rehabilitacji leczniczej czy stomatologii. Ale np. w stomatologii - według NFZ - zamiast wielu gabinetów o małej liczbie usług wybrano mniej gabinetów, które dostaną wyższe kontrakty.

Dębski dodał, że trwa jeszcze dziesięć konkursów uzupełniających. Mają być rozstrzygnięte do 13 stycznia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH