Podlaskie: rozprawa apelacyjna szpitala w Grajewie ws. nadwykonań odroczona

Sąd Apelacyjny w Białymstoku bezterminowo odroczył rozprawę apelacyjną w procesie cywilnym, jaki podlaskiemu OW NFZ wytoczył szpital w Grajewie. Szpital domaga się zapłaty 1,4 mln zł za świadczenia medyczne wykonane w 2009 roku ponad limit.

Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie jest jedynym w województwie podlaskim, który domaga się pieniędzy od NFZ na drodze sądowej. Inne szpitale zawarły z funduszem ugody. Otrzymały około 20-30 proc. dochodzonych kwot za 2009 rok. 

Sąd pierwszej instancji przyznał szpitalowi w Grajewie w lutym 350 tys. zł, uznając jego roszczenia za częściowo zasadne. Apelację w sprawie składały i szpital, i NFZ. Szpital nie zgadzał się z wysokością zasądzonej mu kwoty; uważa, że jest zaniżona. NFZ natomiast podnosi, że w jego ocenie nie ma podstawy prawnej uzasadniającej wypłatę zasądzonej kwoty. 

Sąd poprosił w czwartek (8 września) szpital w Grajewie o dostarczenie w ciągu trzech tygodni wyciągu ze sprawozdań za usługi medyczne, za które domaga się pieniędzy. Strony przedstawiają bowiem sądowi odmienne stanowiska w sprawie tego, jak i czy w dokumentacji były oznaczane przez szpital świadczenia, za które w pierwszej kolejności ponad limit powinien zapłacić NFZ.

Strony spierają się o rozróżnienie określeń takich, jak np. tryb nagły, świadczenia ratujące życie i zdrowie. Spierają się też, czy w sprawozdawczości są na to odpowiednie rubryki, czy też nie i czy szpital miał obowiązek oznaczania danych procedur. 

NFZ zarzuca szpitalowi w Grajewie, że nie oznaczył odpowiednio w bieżącej sprawozdawczości tych świadczeń jako ratujących życie w warunkach nagłych, szpital odpowiada, że były oznaczone w historiach chorób pacjentów lub wynikały z kodów chorób.

Dyrektor Dembski przyniósł w czwartek do sądu 360 historii chorób pacjentów na dowód, że świadczenia były oznaczone. Dyrektor NFZ mówił, że to wewnętrzna dokumentacja szpitala, a nie sprawozdawczość, jaką posługuje się wobec NFZ. 

Za 2010 rok NFZ wypłacił wszystkim szpitalom w regionie - grajewskiemu także - łącznie 17,5 mln zł. Placówki dostały średnio 43 proc. wartości nadwykonań. Szpitale wykonały świadczenia ponad umowy na kwotę 42,5 mln zł. Było to dwukrotnie mniej niż w 2009 roku. Za 2009 rok szpitale chciały za nadwykonania 85 mln zł, dostały 31,8 mln zł
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH