Podlaskie: prace nad powołaniem towarzystwa ubezpieczeń dla szpitali

Ruszają prace nad powołaniem przez samorząd województwa podlaskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych od zdarzeń medycznych. W rozstrzygniętym przetargu na koncepcję tego towarzystwa startowała jedna oferta i została uwzględniona.

Prace nad koncepcją towarzystwa ubezpieczeń są podzielone na kilka etapów określonych różnymi terminami zależnymi np. od daty zawarcia umowy z wykonawcą, dlatego na razie trudno powiedzieć, kiedy towarzystwo powstanie - poinformował PAP rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.

Koncepcję przygotuje specjalista, doktor nauk ekonomicznych Krystyna Backiel, która startowała w ponownym przetargu jako jedyny oferent.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych chce powołać samorząd województwa podlaskiego wspólnie z 30 placówkami ochrony zdrowia w regionie. Pomysł na powołanie takiego towarzystwa pojawił się po wejściu od stycznia 2012 r. w życie nowych przepisów, na mocy których przy urzędach wojewódzkich zaczęły działać wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Szpitale muszą się dodatkowo ubezpieczyć na wypadek, gdy komisja uzna roszczenia danego pacjenta i przyzna mu odszkodowanie. Nie wystarczy, że szpital ma wykupione ubezpieczenie OC, bo z niego nie może skorzystać, by uregulować roszczenie przyznane przez komisję.

Towarzystwo ma być alternatywą dla firm ubezpieczeniowych, które chcą od szpitali wysokich składek, na których płacenie placówek medycznych nie stać. Czasem też żadna firma ubezpieczeniowa nie jest zainteresowana udzieleniem takiego ubezpieczenia i nie zgłaszają się one do przetargów ogłaszanych przez szpitale.

Ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych miało być obowiązkowe od 1 lipca 2012 r., jednak zgodnie z przyjętą w połowie czerwca nowelizacją ustawy o działalności leczniczej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Szpitale w Podlaskiem podkreślały, że nie stać ich na płacenie składek, których domagają się ubezpieczyciele.

Czytaj też. Ubezpieczenia szpitali: polisę pilnie zwrócę

Wybrana w przetargu wykonawczyni koncepcji ma m.in. przeanalizować opłacalność działalności Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, określić źródła finansowania, oszacować składkę i świadczenia, liczbę zawieranych umów, wartości sum ubezpieczeniowych, przygotować projekt statutu towarzystwa i całą dokumentację finansową potrzebną do zarejestrowania towarzystwa w Komisji Nadzoru Finansowego.

Samorządowe władze województwa podlaskiego informowały wcześniej, że o tym, czy towarzystwo powstanie, zdecyduje analiza ekonomiczna przedsięwzięcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH