Podlaskie: nocna i świąteczna opieka pod kontrolą NFZ

W wyniku kontroli przeprowadzonych przez Podlaski OW NFZ w placówkach nocnej i świątecznej opieki medycznej ukarani świadczeniodawcy muszą zapłacić ponad 66 tys. zł. Skontrolowano 10 spośród 18 ambulatoriów i w aż 7 wykryto nieprawidłowości.

Kontrole rozpoczęły się jeszcze w marcu, a dotyczyły gabinetów mieszczących się w Białymstoku, Wasilkowie, Grajewie, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie, Łomży, Augustowie i Mońkach.

Kontrolujący badali m.in. zgodność zadeklarowanej gotowości udzielania świadczeń przez określone składy lekarsko-pielęgniarskie z grafikami i listami obecności, zgodność ze stanem faktycznym oświadczeń świadczeniodawców zawartych w ofertach, np. dostęp do diagnostyki, gotowość użytkowania samochodu osobowego oraz zapewniania transportu sanitarnego.

Kary zostały nałożone na 7 spośród 10 gabinetów proporcjonalnie do skali uchybień i wielkości kontraktu. Najniższa wynosiła 3,5 tys. zł, najwyższa - 17 tys. zł. W przypadku czterech placówek postępowania nie zostały jeszcze zakończone (przysługują im środki odwoławcze). Pozostali wpłacili należną kwotę do NFZ.

Zastrzeżenia kontrolerów dotyczyły np. dodatkowego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, który był zadeklarowany w ofercie oraz braki sprzętowe. Wątpliwości wzbudzały też: ograniczanie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej poprzez wprowadzenie przez świadczeniodawcę tzw. "rejonizacji", która skutkuje "odsyłaniem" pacjentów zamieszkałych poza obszarem zabezpieczenia do innych lekarzy.

Bieżące kontrole Funduszu, wykazują że niewiele się w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej zmienia. W przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia kontrolach w całej Polsce aż w 120 tego typu placówkach wykazano uchybienia i braki świadczące o niespójności i nieskuteczności całego systemu.

Wykazano wówczas, że niemal w co trzeciej placówce pracuje mniejsza liczba lekarzy niż zadeklarowano to w umowach. W około 30 proc. lecznic świadczenia były ponadto udzielane przez osoby nie zgłoszone do realizacji umowy, a w siedmiu przypadkach ci sami lekarze świadczyli usługi w ramach dwóch różnych umów (np. dotyczącej SOR oraz nocnej opieki) lub w tym samym czasie ten sam zespół lekarsko-pielęgniarski zabezpieczał dwa miejsca udzielania świadczeń.

W 17 placówkach stwierdzono także brak możliwości korzystania z samochodu osobowego przez lekarza, natomiast w 9 przypadkach, mimo deklaracji, nie był zapewniony transport sanitarny. W 12 placówkach nie istniała też możliwość wykonania na miejscu badań laboratoryjnych i rtg.

Kontrola przeprowadzona przez Podlaski Oddział NFZ potwierdza, niestety, fatalny obraz nocnej i świątecznej opieki medycznej a zapowiadane jeszcze na początku marca przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza zmiany systemowe w jej funkcjonowaniu (po śmierci 2,5 letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej) pozostają jedynie, jak się wydaje, na papierze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH