Podlaskie: nocna i świąteczna opieka pod kontrolą NFZ

W wyniku kontroli przeprowadzonych przez Podlaski OW NFZ w placówkach nocnej i świątecznej opieki medycznej ukarani świadczeniodawcy muszą zapłacić ponad 66 tys. zł. Skontrolowano 10 spośród 18 ambulatoriów i w aż 7 wykryto nieprawidłowości.

Kontrole rozpoczęły się jeszcze w marcu, a dotyczyły gabinetów mieszczących się w Białymstoku, Wasilkowie, Grajewie, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie, Łomży, Augustowie i Mońkach.

Kontrolujący badali m.in. zgodność zadeklarowanej gotowości udzielania świadczeń przez określone składy lekarsko-pielęgniarskie z grafikami i listami obecności, zgodność ze stanem faktycznym oświadczeń świadczeniodawców zawartych w ofertach, np. dostęp do diagnostyki, gotowość użytkowania samochodu osobowego oraz zapewniania transportu sanitarnego.

Kary zostały nałożone na 7 spośród 10 gabinetów proporcjonalnie do skali uchybień i wielkości kontraktu. Najniższa wynosiła 3,5 tys. zł, najwyższa - 17 tys. zł. W przypadku czterech placówek postępowania nie zostały jeszcze zakończone (przysługują im środki odwoławcze). Pozostali wpłacili należną kwotę do NFZ.

Zastrzeżenia kontrolerów dotyczyły np. dodatkowego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, który był zadeklarowany w ofercie oraz braki sprzętowe. Wątpliwości wzbudzały też: ograniczanie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej poprzez wprowadzenie przez świadczeniodawcę tzw. "rejonizacji", która skutkuje "odsyłaniem" pacjentów zamieszkałych poza obszarem zabezpieczenia do innych lekarzy.

Bieżące kontrole Funduszu, wykazują że niewiele się w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej zmienia. W przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia kontrolach w całej Polsce aż w 120 tego typu placówkach wykazano uchybienia i braki świadczące o niespójności i nieskuteczności całego systemu.

Wykazano wówczas, że niemal w co trzeciej placówce pracuje mniejsza liczba lekarzy niż zadeklarowano to w umowach. W około 30 proc. lecznic świadczenia były ponadto udzielane przez osoby nie zgłoszone do realizacji umowy, a w siedmiu przypadkach ci sami lekarze świadczyli usługi w ramach dwóch różnych umów (np. dotyczącej SOR oraz nocnej opieki) lub w tym samym czasie ten sam zespół lekarsko-pielęgniarski zabezpieczał dwa miejsca udzielania świadczeń.

W 17 placówkach stwierdzono także brak możliwości korzystania z samochodu osobowego przez lekarza, natomiast w 9 przypadkach, mimo deklaracji, nie był zapewniony transport sanitarny. W 12 placówkach nie istniała też możliwość wykonania na miejscu badań laboratoryjnych i rtg.

Kontrola przeprowadzona przez Podlaski Oddział NFZ potwierdza, niestety, fatalny obraz nocnej i świątecznej opieki medycznej a zapowiadane jeszcze na początku marca przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza zmiany systemowe w jej funkcjonowaniu (po śmierci 2,5 letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej) pozostają jedynie, jak się wydaje, na papierze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH