Podlaskie: najwięcej wypowiedzeń klauzuli opt-out w UDSK i w Choroszczy Dyrektorzy tych szpitali nie ukrywają, że sytuacja jest kryzysowa Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, najwięcej lekarzy w regionie wypowiedziało dotychczas klauzulę opt-out w dwóch szpitalach: Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku i szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy.

UDSK jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem dziecięcym w regionie, szpital w Choroszczy należy natomiast do największych szpitali psychiatrycznych w Polsce.

Klauzula opt-out to odrębna umowa, z miesięcznym terminem wypowiedzenia, na mocy której lekarz zgadza się na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Dzięki temu szpitale mogą zapewnić całodobową opiekę lekarską nad pacjentami, wyznaczając m.in. grafik dyżurów lekarskich.

Z danych przekazanych we wtorek (12 grudnia) PAP przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku wynika, że w UDSK klauzulę opt-out wypowiedziało 34 lekarzy, w tym 8 rezydentów, w szpitalu w Choroszczy natomiast takie wypowiedzenia złożyło 44 lekarzy oraz 4 lekarzy rezydentów. Jedna osoba wypowiedziała również klauzulę w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach.

Dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska wyjaśniła PAP, że klauzulę opt-out miało podpisaną 51 lekarzy, a wypowiedziało ją ją 34.

- To kryzysowa sytuacja - oceniła.

Dodała, że jeśli nic się nie zmieni, od stycznia 2018 r. każdy dzień będzie wyglądał tak, jak obecne dyżury w soboty i niedziele.

- Wszystkie ostre przypadki będą zabezpieczone, nie będzie natomiast możliwości przeprowadzania planowych badań diagnostycznych ani zabiegów - mówiła Anna Wasilewska.

- W szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy jest obecnie 127 lekarzy i 13 rezydentów. Placówka ma obecnie pod opieką 830 chorych. Złożenie wypowiedzeń klauzuli opt-out przez 48 lekarzy oznacza, że od 1 stycznia w szpitalu może nie przystąpić do dyżurów jedna trzecia lekarzy - mówił we wtorek PAP dyrektor lecznicy Tomasz Goździkiewicz. Dodał, że lekarze zasygnalizowali także możliwość zaostrzenia protestu z wypowiedzeń opt-out na odejście z pracy, "jeżeli nie będzie reakcji władz".

Goździkiewicz poinformował, że w związku z sytuacją załoga i dyrekcja szpitala wystosowały pismo do najwyższych władz w kraju, m.in. prezydenta RP, gdzie zasygnalizowano problem. Dyrektor dodał, że popiera podwyżki dla młodych lekarzy, ale za "dyskryminację" uważa fakt, iż rezydent, który dopiero zaczyna pracę, będzie zarabiał więcej niż jego kolega, który jest już w trakcie rezydentury.

Szpital przygotowuje się na przejście od stycznia na system 12-godzinny. Dyrektor tłumaczy, że oznacza to, że lekarz zamiast pracować od 7.00 do 14.35 będzie pracował w godzinach 7.00 - 19.00, aby zapewnić opiekę pacjentom i umożliwić pracę oddziałów.

- Tak będzie, jeżeli nie dojdzie do żadnych zmian - mówi dyrektor.

- Mamy nadzieję, że dyrektorzy szpitali poradzą sobie z tymi trudnościami i nie będzie problemów z realizacją kontraktów i zabezpieczeniem ciągłości udzielanych świadczeń - poinformował PAP Rafał Tomaszczuk z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dodał, że Fundusz przygląda się sytuacji i będzie reagował na sygnały, zwłaszcza te od pacjentów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH