Podlaskie: happening związkowców służby zdrowia przed NFZ

Związkowcy z Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Ochrony Zdrowia zorganizowali w czwartek (22 grudnia) happening przed siedzibą NFZ w Białymstoku. Od kilku tygodni protestują przeciwko wynikom konkursów na świadczenia medyczne w regionie w 2012 roku - zwłaszcza w dziedzinie rehabilitacji dziennej.

Protestujący domagają się unieważnienia wyników konkursu, który - jak podkreślają - znacznie ogranicza dostępność pacjentom do tego rodzaju świadczeń, a dodatkowo dyskryminuje publiczne jednostki. W konkursie kilkuletnie kontrakty dostało tylko kilka placówek, głównie niepublicznych. Dotychczas takie umowy miały 22 podmioty.

Podczas happeningu przed siedzibą NFZ w Białymstoku za świątecznym stołem związkowcy służby zdrowia posadzili kukły premiera Donalda Tuska, ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz dyrektora podlaskiego NFZ Jacka Roledera.

Na spotkanie przed NFZ w Białymstoku przyszło około dwustu osób z różnych szpitali i przychodni w regionie. Mieli transparenty z hasłami: "Drastyczne ograniczenie dostępności do rehabilitacji na Podlasiu", "Podlaskie zagrożone niepełnosprawnością". Były związkowe flagi i transparenty.

Przed budynkiem NFZ stanęła także choinka oraz dwa stoły przykryte białymi obrusami, na których ustawiono świece i położono opłatki. Do związkowców wyszedł dyrektor podlaskiego NFZ Jacek Roleder. Dyrektor podzielił się opłatkiem z przedstawicielami prostujących.

Roleder poinformował, że po analizie dotychczas zakończonych konkursów na świadczenia na 2012 r. Fundusz uznał, że po nowym roku będą ogłaszane konkursy uzupełniające. Nie podał jednak, jakich świadczeń będą one dotyczyć.

- Myślę, że te niepokoje, które są, trzeba jednak trochę wyhamować i dać nam czas skończyć tę pracę, którą wykonujemy w tej chwili - powiedział dyrektor podlaskiego oddziału NFZ.

Według Adama Dębskiego, rzecznika podlaskiego NFZ, w Funduszu jest 280 odwołań od wyników kontraktowania. 100 decyzji już wydano, jak na razie uwzględniono tylko jedno odwołanie dotyczące poradni rehabilitacyjnej w Białymstoku.

Joanna Choroszucha z federacji związkowców, która wypowiadała się w imieniu niepublicznych placówek, które nie dostały kontraktów, mówiła, że święta dla wielu osób będą smutne. Podkreślała, że wielu lekarzy czy rehabilitantów z podmiotów, które nie dostały umów z NFZ jest zwalnianych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH