Podlaskie: elektroniczna identyfikacja pacjenta - tak, ale jak najpóźniej

Przepisy ustawy o działalności leczniczej w zakresie opasek z kodem kreskowym identyfikującym pacjenta obowiązują od 1 lipca br. Nadal nie ma rozporządzenia w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitali w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie ich braku.

Według zapowiedzi resortu zdrowia, minister zdrowia wkrótce podpisze rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku.

- Jeżeli szpitale nie zastosują się do tych zaleceń mogą zostać nawet wykreślone z rejestru placówek, które mają uprawnienia do leczenia - powiedziała Gazecie Wyborczej Agnieszka Gołąbek, rzecznik resortu.

W projekcie rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że wprowadzenie systemu identyfikacji pacjentów będzie wymagało wyposażenia szpitala w przynajmniej jedną drukarkę oraz czytniki elektroniczne do skanowania kodów. Założono, że optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie 1 czytnika na około 50 pacjentów.

Nikt nie neguje przydatności elektronicznej identyfikacji pacjentów, jednak jej wprowadzenie jest związane z niemałym kosztem zakupu oprogramowania, drukarek i czytników informacji zakodowanych na opaskach. Dlatego żaden szpital w województwie podlaskim nie spieszy się z ich wprowadzeniem.

- Wprowadzenie elektronicznej identyfikacji pacjenta to w naszym przypadku koszt grupo ponad milion złotych - szacuje, wypowiadając się dla gazety Marian Jaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. St. Wyszyńskiego w Łomży.

Czytaj też. Opaski identyfikacyjne: element systemu cyfrowej dokumentacji medycznej i... kolejny wydatek

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, Bogusław Poniatowski pytany przez Gazetę Wyborczą ocenia zaś, że w szpitalu kody kreskowe nie zostaną wprowadzone wcześniej niż za pięć lat, bo po wstępnych kalkulacjach już wiadomo, że minimalnie będzie to kosztować 12 milionów złotych.

Jednak w opinii Marka Balickiego, dyrektora Szpitala Wolskiego w Warszawie, znaki identyfikacyjne dla pacjentów są niezbędnym elementem wprowadzenia systemu cyfrowej dokumentacji medycznej, którą placówki medyczne zobowiązane są wdrożyć do 2014 roku.

- Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo pacjentom, a personelowi medycznemu ułatwia pracę - mówił dyrektor Balicki dla portalu rynekzdrowia.pl.

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH