Podlaskie: dyrektorzy tracą posady

Dług wszystkich placówek ochrony zdrowia, które podlegają samorządowi województwa podlaskiego, przekracza już 250 mln zł. Zarząd województwa zaczyna wyciągać konsekwencje personalne wobec dyrektorów.

W lutym na nowego dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach powołano Adam Szałandę, a w ubiegłym tygodniu Sławomira Kosidłę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku zastąpiła Urszula Łapińska.

Priorytetowym zadaniem, który samorząd postawił przed nową dyrektor jest obniżenie kosztów funkcjonowania szpitala. Według Kuriera Porannego możliwe są zwolnienia personelu, przy czym chodzi tu przede wszystkim o redukcję zatrudnienia w pionie administracyjno-technicznym, ponieważ na jednego lekarza w białostokiej lecznicy przypada siedem osób innego personelu.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia polecił czterem największym szpitalom wojewódzkim do 15 września przygotować, bądź zaktualizować programy restrukturyzacyjne.

Szpital Wojewódzki w Łomży jest zadłużony na 32 mln zł, w Suwałkach ma ponad 57 mln zł długu, a zobowiązania finansowe Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku to 87 mln zł.

Strata Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy za ubiegłu rok wyniosła około 300 tys. zł. Choć w zeszłym roku lecznica obniżyła zadłużenie o około 1,3 mln zł, to nadal zobowiązania ogółem oscylują wokół 20 mln zł.

Szpital nie planuje jednak redukcji zatrudnienia, ale rozwój i walkę o lepsze kontrakty. Tomasz Teodor Goździkiewicz, dyrektor Szpitala w Choroszczy, zapowiada, że już pod koniec czerwca będzie przygotowany plan zmian w szpitalu wraz z biznesplanem do dyskusji.

Adam Szałanda dyrektor suwalskiego szpitala uznał, że konieczne jest uproszczenie procedury zarządzania szpitalem, skrócenie procesu decyzyjnego. Dlatego opracowano nowy statut i nowy regulamin porządkowy. W lecznicy trwa też reorganizacji części pozamedycznej placówki.

Dyrektor zapowiada likwidację praktycznie wszystkich etatów zastępców dyrektora, poza dyrektorem ds. medycznych. Likwidowana będzie też część działów w administracji.

Marian Jaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefena Wyszyńskiego w Łomży podkreśla, że już w zeszłym roku wdrożono działania restrukturyzacyjne. Zredukowano około 38 etatów. Odbyło się to jednak albo poprzez naturalne odejścia, albo nieprzedłużanie umów z osobami, którym takowe się kończyły.

Dyrektor Jaszewski nie potrafi powiedzieć na obecnym etapie tworzenia programu restrukturyzacji, czy będzie się ona wiązała z dalszymi zwolnieniami, jednak już ma pewność, że nie będzie nowych przyjęć do placówki. Szpital w Łomży chce też rozwinąć niektóre usługi, na które Narodowy Fundusz Zdrowia zgłasza zapotrzebowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH