Podlaskie: dyrektor SP ZZOD w Augustowie zapowiada, że nie zwróci Funduszowi pieniędzy

NFZ zdecydował się rozłożyć na raty kwotę, jaką ma mu zwrócić Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie. Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak Krystyna Wilczewska, dyrektor placówki.

Z kontroli NFZ wynika, że SP ZZOD bezpodstawnie zawyżył rozliczenia świadczeń w latach 2011 i 2012 r. na łączną kwotę ponad 393 tys. zł. W ocenie płatnika większość pacjentów wykazanych w rozliczeniach powinna być objęta niższymi stawkami.

- Zapisy w dokumentacji medycznej jednoznacznie wskazują, że część pacjentów została rozliczona przy pomocy najwyższego wskaźnika, choć nie było u nich stosowane żywienie dojelitowe, czy pozajelitowe, a pacjenci byli karmieni przy pomocy łyżeczki zmiksowaną dietą kuchenną - mówiła nam Małgorzata Jopich z sekcji komunikacji społecznej w Podlaskim OW NFZ.

Według Funduszu placówka musi zwrócić różnicę między wartością świadczenia nieprawidłowo rozliczonego a należnego. Na początku Funudsz potrącał te środki z bieżących rachunków za świadczenia. Po nagłośnieniu sprawy przez media, windykacja została wstrzymana.

Czytaj: Podlaskie: ZZOD w Augustowie został bez pieniędzy - NFZ wyjaśnia, że...

Następnie do Podlaskiego OW NFZ wpłynęło pismo od dyrektor Wilczewskiej. Chociaż nie wynikało z niego wprost, że prosi ona o rozłożenie kwoty do zwrotu na raty, oddział przygotował ugodę, w której ustalone zostały warunki spłaty należności jednostki wobec Funduszu, który zaproponował spłatę w sześciu ratach. Pierwsza miała wynieść 62 tys. zł., kolejne pięć po 47 tys. zł. miesięcznie. 

Dyrektor Wilczewska na spłatę się jednak nie zgadza. Uważa, że dla placówki oznacza to koniec i zapowiada, że nie zapłaci należności, a sprawę skieruje do prokuratury.

Placówka w Augustowie ma pod swoją opieką 32 ciężko chorych pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH