Podlaskie: dwa szpitale wezmą kredyt na podwyżki płac Fot. archiwum

11 mln zł kredytu, głównie na podwyżki płac, mają wziąć szpital wojewódzki w Białymstoku i szpital psychiatryczny w Choroszczy. We wtorek (6 marca) sprawą zajmie się zarząd województwa podlaskiego - powiedział w poniedziałek członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.

5 mln zł kredytu ma zaciągnąć SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego - jeden z największych szpitali w regionie, 6 mln zł kredytu - Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy - jeden z największych tego typu w Polsce.

Na sesji pod koniec lutego, kredyty te poręczył sejmik województwa podlaskiego, we wtorek - w ramach zamknięcia tej procedury, sprawą ponownie zajmie się zarząd województwa - wyjaśnił Dyjuk, który odpowiada za ochronę zdrowia. - Procedura musi przejść przez zarząd, później już jednostki (to) realizują - dodał. To zarząd województwa zwracał się do radnych sejmiku o poręczenie tych kredytów.

Szpital wojewódzki już porozumiał się z lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia (jak wcześniej podawał dyrektor placówki - klauzul opt-out), bo nie chcą zarabiać mniej niż rezydenci. W Choroszczy trwają negocjacje, umowy o pracę wypowiedziało tam 38 lekarzy specjalistów.

Porozumienie w szpitalu wojewódzkim obowiązuje do końca czerwca. Dyrektor placówki Cezary Nowosielski powtórzył w poniedziałek (5 marca), że na podwyżki dla lekarzy, którzy byli zatrudnieniu na umowach o pracę potrzebuje miesięcznie ok. 120 tys. zł. Podwyżka (z kredytu) zapewnia lekarzom 5 tys. zł brutto podstawowego wynagrodzenia oraz dodatkowe 300 zł za dyżur. Podniesiono też wynagrodzenia najmniej zarabiającym pielęgniarkom. W szpitalu na umowach o pracę pracuje 111 lekarzy (101 etatów), kolejnych 70 na kontraktach.

Za czwarty kwartał 2017 r., gdy obowiązywała już sieć szpitali, szpital wojewódzki wykonał świadczenia na 2,1 mln zł ponad ryczałt. Szpital chce, by NFZ ponownie przeliczył ten ryczałt.

- Czekamy do ostatniej chwili z nowym obliczeniem ryczałtu. Mamy nadzieję, że Narodowy Fundusz Zdrowia ponownie przeliczy ten ryczałt i podniesie go na tyle, że nie będzie konieczności korzystania z kredytu - powiedział w poniedziałek Nowosielski. Dodał, że kredyt jest "buforem bezpieczeństwa" na wypadek, gdyby NFZ nie przeliczył ryczałtu "w sprawiedliwy sposób", z uwzględnieniem liczby przyjmowanych pacjentów i ponoszonych kosztów. NFZ zapowiadał wcześniej, że ryczałty mają być przeliczone do końca marca, z nowym naliczeniem od stycznia - przypomniał Nowosielski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH