Podlaskie: dwa szpitale powiatowe chcą mieć kontrakt na pediatrię

Trwa spór o kontrakt na pediatrię dla Szpitala w Dąbrowie Białostockiej. Brak umowy z NFZ oznacza likwidację oddziału dziecięcego w tej miejscowości i przejęcie tych świadczeń przez oddalony o 30 km Szpital w Sokółce.

Pod koniec grudnia SPZOZ w Dąbrowie Białostockiej przegrał konkurs i nie otrzymał pieniędzy na prowadzenie oddziału pediatrii. Kontrakt na prowadzenie oddziału dziecięcego w powiecie sokólskim uzyskał Samodzielny Publiczny ZOZ w Sokółce.

- W poniedziałek (30 stycznia) rozpocznie się akcja protestacyjna przy Szpitalu w Dąbrowie Białostockiej. Potem wszyscy pojedziemy do sokólskiego szpitala, aby wręczyć pismo dyrektorowi - zapowiada w internetowym wydaniu Kuriera Porannego Małgorzata Żukiewicz, lekarz pediatra z SPZOZ w Dąbrowie, jednocześnie członek Komitetu Obrony Szpitala.

Jednakże, jak dowiedzieliśmy się, dyrektor SP ZOZ w Sokółce Jerzy Kułakowski do 6 lutego jest na urlopie. Ale nawet gdyby doszło do jego spotkania z protestującymi, to nie mógłby zrezygnować z kontraktu, czego domagają się protestujący, gdyż oznaczałoby to działanie na niekorzyść własnego szpitala.

Nie ma też możliwości pozyskania dodatkowych środków na kolejny kontrakt w zakresie hospitalizacji dziecięcej. - Jeśli miałby być rozpisany nowy konkurs, to wyłącznie w oparciu o środki, które do tej pory zostały zaplanowane w budżecie na ten cel. Nie ma żadnego uzasadnienia epidemiologicznego dla ich zwiększenia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Funduszu.

Czy jest jakieś wyjście z tej patowej sytuacji?

Lila Anna Micun, kierownik wydział zdrowia, opieki społecznej i spraw obywatelskich Starostwa Powiatowego w Sokółce, które jest organem założycielskim dla obu placówek, podpowiada, że najlepiej byłoby gdyby w Dąbrowie zamiast pediatrii utworzono - jak sugeruje NFZ - zakład opiekuńczo-leczniczy lub pielęgnacyjno-opiekuńczy bądź też zainwestowano w rehabilitację kardiologiczną, która w Dąbrowie prowadzona jest na wysokim poziomie.

- Ale o tym protestujący na razie nie chcą słyszeć - mówi portalowi rynekzdrowia.pl.

Wyjaśnia również, że Szpital w Sokółce ma więcej oddziałów i 200 łóżek. Natomiast Szpital w Dąbrowie ma tylko 75 łóżek, w tym 15 na oddziale pediatrycznym. Przypomina, że Dąbrowa w rankingu przegrała z Sokółką różnicą ponad 10 punktów.

Kolejne spotkanie dyrekcji szpitali ze starostą i dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ wyznaczono na 8 lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH