Podlaskie: czynna nieco ponad połowa gabinetów lekarzy rodzinnych

Nieco ponad połowa gabinetów lekarzy rodzinnych była czynna od piątku rano (2 stycznia) w Podlaskiem - informował PAP rzecznik NFZ w Białymstoku Adam Dębski. 505 tys. pacjentów ma zapewnioną opiekę u swoich lekarzy, 594 tys. nie ma tej opieki.

Dębski poinformował, że czynnych jest 159 na 311 gabinetów lekarzy rodzinnych.

W NFZ pod numerem telefonu 85 745 95 00 działa infolinia, gdzie można się dowiedzieć o najbliższym czynnym gabinecie. Dębski powiedział, że dużo osób dzwoni na infolinię, zwiększono obsadę pracowników do jej obsługi i odbierają oni telefony w zależności od potrzeb.

Pod koniec dnia NFZ przekazał, iż z posiadanych danych wynika, że najlepsza sytuacja jest w powiatach hajnowskim i siemiatyckim, gdzie umowy mają wszystkie gabinety POZ. Ponad 90 proc. gabinetów ma umowy w powiatach łomżyńskim i monieckim.

Najgorzej jest natomiast w powiatach: zambrowskim i białostockim, gdzie gdzie ponad 90 proc. pacjentów jest zapisanych do gabinetów bez umów. NFZ doprecyzował, że nie dotyczy to Białegostoku.

- W Białymstoku umowy ma 36 na 67 gabinetów, w Łomży 16 z 34, w Suwałkach 7 z 13 - poinformował Adam Dębski. Według Funduszu około 20 proc. podmiotów z Porozumienia Zielonogórskiego w regionie zawarło umowy.

Dyrektor podlaskiego NFZ Jacek Roleder powiedział, że NFZ ubolewa w związku z taką sytuacją, bo "na pewno pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do świadczeń". Zachęcał tych lekarzy, którzy nie mają umów, by skorzystali z proponowanych im warunków. Mówił, że jeśli jeszcze w piątek otworzą gabinety, będą mogli podpisać umowy. Już w sobotę nie będą mogli tego zrobić.

Dodał jednocześnie, że trwają negocjacje z - jak to określił - "trzema dość dużymi podmiotami", które są gotowe rozszerzyć działalność w tych miejscach w regionie, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Nie podał o jakie podmioty chodzi.

W NFZ w Białymstoku pod numerem telefonu 85 745 95 00 działa infolinia, gdzie można się dowiedzieć o najbliższym czynnym gabinecie. Zastępca dyrektora podlaskiego NFZ Magdalena Borkowska mówiła, że infolinia "jest oblegana". Nie podano jednak, ile konkretnie osób zadzwoniło. Linia jest całodobowa, zwiększono obsadę pracowników do jej obsługi.

Wicedyrektor podlaskiego NFZ Magdalena Borkowska przypomniała, że pacjenci mogą bezpłatnie przepisać się do tych lekarzy, którzy mają umowy z NFZ. Płacić już np. trzeba jednak za uzyskanie z przychodni swojej dotychczasowej dokumentacji medycznej. Adam Dębski powiedział, że koszt wydruku jednej strony nie może przekroczyć 60 gr.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH