Podlaskie: co trzeci gabinet lekarza rodzinnego z umową na 2015 r.

Co trzeci gabinet lekarza rodzinnego w Podlaskiem ma umowę z NFZ na 2015 r. Pacjenci, których lekarze zamkną gabinety po 1 stycznia, będą mogli zgłaszać się do szpitali na izby przyjęć, na pogotowie lub do tych lekarzy, którzy podpisali umowy - informuje podlaski NFZ.

Podstawowa opieka zdrowotna to jedyna dziedzina, w której nie zostały uzgodnione warunki kontraktów na 2015 r. - poinformował we wtorek PAP rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski. Dotychczas do Funduszu wpłynęły aneksy przedłużające umowy na świadczenia w 2015 r. od 78 spośród 238 lekarzy rodzinnych (33 proc.). W środę 31 grudnia upływa termin na dostarczenie tych aneksów.

W Podlaskiem lekarze rodzinni mają umowy z NFZ do końca 2016 r. i jeśli nie złożą aneksów do 31 grudnia, przestaną one obowiązywać. - Oznacza to dla gabinetów konieczność ponownego ubiegania się o umowę z NFZ i zebrania nowej listy pacjentów - dodaje Dębski.

- Równocześnie podlaski NFZ podpisuje porozumienia z dodatkowymi punktami gotowymi udzielać świadczeń lekarskich – dotyczy to przede wszystkim szpitalnych izb przyjęć oraz ambulatoriów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - poinformował Dębski. I to tam pacjenci będą się prawdopodobnie zgłaszać od nowego roku lub będą mogli zmienić lekarza rodzinnego.

Wieloletnie umowy w Podlaskiem mają także od 2012 r. szpitale (są one jedynie aneksowane) i poradnie; będą one kontynuowane. Kontrakty mają już wszystkie szpitale.

W 2015 r. na świadczenia medyczne podlaskie NFZ dysponuje kwotą 1,963 mld zł i jest to o 45 mln zł więcej niż w 2014 r. Z tej kwoty 967 mln zł trafi do szpitali. Więcej pieniędzy będzie m.in. na onkologię, badania diagnostyczne, takie jak np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, gastroskopia czy kolonoskopia. Mniej pieniędzy dostaną te oddziały, które nie realizowały w pełni kontraktów.

Na podstawową opiekę zdrowotną przewidziano w 2015 r. 234,2 mln zł - to o 1 mln zł więcej niż w 2014 r. O 11,7 mln zł więcej pieniędzy - 190,7 mln zł - będzie na leczenie specjalistyczne. O 1,6 mln zł więcej przewidziano na stomatologię - 64,9 mln zł. O 6 mln zł więcej - 56,6 mln zł więcej zaplanowano na rehabilitację. O 10,4 mln zł mniej natomiast - 223,1 mln zł (233,5 mln zł w 2014 r.) będzie na refundację leków.

W ciągu 10 miesięcy 2014 r. podlaskie szpitale przekroczyły limity określone w umowach o 42,7 mln zł, wykonując świadczenia zdrowotne. Nadwykonania w specjalistyce to 13,9 mln zł. NFZ zapłacił dotąd 14,3 mln zł szpitalom i 5,5 mln zł za te świadczenia poza umowami. Najwięcej pieniędzy trafiło na świadczenia kardiologiczne, anestezjologię, leki do chemioterapii oraz w ramach lekowych programów terapeutycznych.

- Dodatkowe środki otrzymały także szpitale wykazujące duży wzrost chorych na enterowirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (w Podlaskiem było w 2014 r. sporo takich zachorowań - red.) oraz te, które wykonują dużo zabiegów usuwania zaćmy i wstawiania endoprotez. Na skrócenie kolejek do tych dwóch ostatnich procedur przeznaczono łącznie 3,5 mln zł - poinformował Dębski.

Decyzje dotyczące opłacania pozostałych nadwykonań będą podejmowane, gdy NFZ zakończy rozliczenia za 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH