Podlaskie: brak chętnych w konkursie dot. ubezpieczeń wzajemnych

Nikt nie zgłosił się do konkursu na opracowanie dokumentacji towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, które chcą powołać władze województwa podlaskiego oraz 30 placówek ochrony zdrowia - poinformował we wtorek (7 sierpnia) rzecznik marszałka województwa Jan Kwasowski.

Idea powołania wspomnianego towarzystwa w Podlaskiem została ogłoszona na początku 2012 r. Pomysł pojawił się po wejściu od stycznia br. w życie nowych przepisów, na mocy których przy urzędach wojewódzkich zaczęły działać komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Towarzystwo ma być alternatywą dla firm ubezpieczeniowych, żądających od szpitali zbyt wysokich składek - na ich płacenie lecznice nie mogą sobie pozwolić.

- Właśnie minął termin składania ofert w konkursie na dokumentację towarzystwa i wszystkie czynności związane z jego założeniem. Chętnych brak - poinformował Jan Kwasowski.

Zaznaczył, że zarząd województwa zdecyduje obecnie o dalszych losach pomysłu. Samorządowcy będą starali się m. in. dociec przyczyn, dla których  nikt nie zgłosił się do konkursu. W jego ramach należało przeanalizować opłacalność działalności towarzystwa, określić źródła finansowania, oszacować składkę i świadczenia, liczbę zawieranych umów, wartości sum ubezpieczeniowych, przygotować projekt statutu towarzystwa oraz dokumentację finansową potrzebną do zarejestrowania go w Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak informowali wiosną br. przedstawiciele samorządowych władz województwa podlaskiego, towarzystwo miałoby powstać na początku 2013 r. Odpowiedzialny za ochronę zdrowia w zarządzie województwa Cezary Cieślukowski zapowiadał wówczas, że kluczowe znaczenie będzie miała  analiza ekonomiczna przedsięwzięcia.

Chęć przystąpienia do towarzystwa wyraziły wszystkie szpitale samorządowe i powiatowe w regionie. Towarzystwo miałoby mieć charakter zamknięty, a składka płacona przez szpitale byłaby mniejsza niż oferowana przez np. PZU. Zarządzałoby nią towarzystwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH