Podlaskie: NFZ kontra Nutrimed, czyli urzędowe przeciąganie pacjenta

NFZ nie zapłaci za pacjentów Nutrimedu, którzy nie przeszli pod opiekę innych lekarzy. Firma odpowiada, że zerwanie z nią umowy przez Fundusz było bezprawne i zajmuje się chorymi na swój koszt.

Przypomnijmy, że 15 listopada br. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w trybie natychmiastowym zerwał umowę z NZOZ Nutrimed Ziemia Podlaska, świadczącym usługi z zakresu żywienia dojelitowego i pozajelitowego dorosłych i dzieci w warunkach domowych, bo dopatrzył się nieprawidłowości w dokumentach.Jak informował wtedy rzecznik POW NFZ, kontrola dotycząca roku 2009 oraz pierwszego półrocza 2010 ujawniła, że lecznica niezasadnie wykazała do rozliczenia z Funduszem świadczenia wykonane faktycznie przez innego świadczeniodawcę, który nie posiadał umowy z NFZ. Kolejny zarzut dotyczył niedostarczania pacjentom diet, sprzętu i środków opatrunkowych w odpowiedniej ilości. O sprawie została powiadomiona prokuratura.

– Złożyliśmy odwołanie do centrali NFZ, ponieważ uważamy zarzuty za bezpodstawne, a przeprowadzoną kontrolę za nierzetelną. Nie mieliśmy nawet czasu, żeby odpowiedzieć na zarzuty, a POW NFZ już ogłaszał decyzję na konferencji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Szybiński, wspólnik NZOZ Nutrimed.Najgorzej na sporze wyszli chorzy. Aby kontynuować leczenie u innych świadczeniodawców pacjenci Nutrimedu muszą przejść kwalifikację szpitalną.

– Część pacjentów już to zrobiło, ale 16 osób takich procedur jeszcze nie przeszło. Chorzy będą mogli być leczeni w domu na takich samych warunkach – zapewnia portal rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ.

– Nadal leczymy naszych pacjentów na własny koszt, ponieważ zostaliby bez opieki. Chorzy usłyszeli w innych jednostkach, że albo nie mają tam odpowiedniej wiedzy, albo nie będą dojeżdżać do domu pacjenta, ewentualnie – żeby rozmawiać z NFZ. Na razie zbieramy te informacje na piśmie, żeby pokazać, iż nie mamy komu przekazać pacjentów – odpowiada Piotr Szybiński. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH