Podlaskie: NFZ karze lekarzy POZ za niezasadne porady

Podlaski NFZ zakwestionował ponad połowę porad udzielanych przez lekarzy rodzinnych pacjentom z cukrzycą lub chorobami serca.

Portal rynekzdrowia.pl dotarł do materiału z kontroli Podlaskiego Oddziału NFZ przeprowadzonej w lipcu i sierpniu tego roku w pięciu gabinetach POZ działających na terenie województwa.

Kontroli poddano 307 porad udzielonych 201 pacjentom. Za niezasadne uznano 174 porady, co stanowi 56,7% skontrolowanych przypadków.

Podlaski NFZ jako najczęstsze powody kwestionowania udzielonych porad podaje: brak badania podmiotowego i przedmiotowego, brak elementów porady lekarskiej związanej z leczeniem chorób układu krążenia lub cukrzycy, a także wizyty związane jedynie z przedłużeniem recepty na leki lub paski do glukometru.

Do najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości należały także: inny powód przyjęcia pacjenta niż choroba układu krążenia oraz wykazanie rozpoznania nie ujętego w wykazie chorób objętych współczynnikiem 3,0.

Według przepisów, lekarz rodzinny wykazujący wśród swoich pacjentów osobę z cukrzycą lub chorobą układu krążenia otrzymuje z NFZ trzykrotnie wyższą stawkę.

– Rocznie jest to zamiast 96, prawie 290 zł – informuje Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ,dodając że warunkiem jest regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

– Wymagamy aby osoby z chorobami układu krążenia lub cukrzycą przynajmniej raz na kwartał mogły liczyć na poradę diagnostyczno-terapeutyczną i odpowiednie badania – mówi Adam Dębski. – Tymczasem okazuje się, że w połowie przypadków lekarze wystawiali nam wysokie rachunki bez uzasadnienia. Np. tylko za wypisanie recept, bez zmierzenia ciśnienia, albo poziomu cukru.

Informuje, że skontrolowane gabinety będą musiały zwrócić nienależnie pobrane pieniądze, dodatkowo zostanie na nie nałożona kara finansowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH