Podlaskie: NFZ już wie, jak podzieli pieniądze w przyszłym roku

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ ma mieć do dyspozycji w 2012 roku 1 mld 859 mln zł na świadczenia medyczne. Najwięcej pieniędzy z 2012 roku - 894 mln zł - ma być przeznaczonych na świadczenia szpitalne.

Budżet Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w 2012 roku (1 mld 859 mln zł) jest większy w porównaniu z rokiem ubiegłym o 130 mln zł. Dyrektor podlaskiego NFZ Jacek Roleder poinformował, że większy budżet oddziału to więcej zakontraktowanych świadczeń.

Roleder zapowiedział, że najwięcej pieniędzy w 2012 roku (894 mln zł) zostanie przeznaczonych na świadczenia szpitalne. Będzie to o 8 proc. więcej, niż w 2011 roku. Ponad 233 mln zł kosztować będzie podstawowa opieka zdrowotna (o 1,4 proc. pieniędzy więcej niż w tym roku) i refundacje leków (o 7 proc. mniej).

172,3 mln zł trafi na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (wzrost o 20 proc.), 79 mln zł na psychiatrię (15,7 proc. więcej), 69 mln zł na ratownictwo medyczne (4,6 proc. więcej), 66,6 mln zł na stomatologię (prawie 12 proc. więcej). Aż o 26 proc. pieniędzy więcej zostanie przeznaczonych na opiekę paliatywną i hospicyjną - będzie to 9,9 mln zł. 35 proc. środków więcej będzie przeznaczonych na leczenie uzdrowiskowe - ma to być 19,9 mln zł.

Jak informowuje podlaski NFZ, wsparte maja być szczególnie te dziedziny, w których wykonuje się wiele operacji, np. onkologia, procedury wysokospecjalistyczne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Chodzi o skrócenie kolejek na zabiegi.

Jacek Roleder dodał, że z dokumentacji funduszu wynika, że są oddziały chirurgiczne, które wykonują mało zabiegów, więc więcej pieniędzy dostaną te, które wykonują ich dużo. Skorzystać mają także te podmioty, które podstawowe zabiegi chirurgiczne mogą wykonywać w warunkach ambulatoryjnych. Wsparte też mają być szpitalne oddziały ratunkowe.

Fundusz będzie też chciał zakontraktować te dziedziny, na które w regionie jest zapotrzebowanie, a do tej pory nie było na nie świadczeniodawców. Dotyczy to np. rehabilitacji kardiologicznej.

Fundusz rozpoczął już kontraktowanie usług w Podlaskiem. Ogłoszono dwa pierwsze konkursy dotyczące rehabilitacji i nocnej opieki. Kolejne konkursy będą ogłaszane sukcesywnie. Cała procedura kontraktowania ma być zakończona do połowy grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH