
Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ skontrolował przypadki tzw. koincydencji, czyli wykazywania usług medycznych wykonanych temu samemu pacjentowi w tym samym czasie przez dwa różne podmioty. Oddział przeprowadził kontrolę zgodnie z zaleceniami Centrali NFZ.
Weryfikacja miała służyć wychwyceniu fikcyjnych wizyt oraz podwójnego płacenia przez Fundusz za te same procedury. Pod lupę wzięto świadczenia wykonane w listopadzie i grudniu ub.r. Kontrolowano szpitale i poradnie specjalistyczne. Nieprawidłowości było sporo.
Spośród badanych świadczeń około 50 proc. uznano za niewłaściwie przedstawione do rozliczenia. Ukaranych zostało 22 świadczeniodawców. Łączna wartość kar wyniosła 18,7 tys. złotych (najwyższa kara 4,2 tys. zł). Przeprowadzona kontrola miała charakter prewencyjny, dlatego w wielu przypadkach zostały uwzględnione wyjaśnienia świadczeniodawców, którzy następnie poprawili błędy zauważone w kontroli.
Przypomnijmy: 11 marca prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zaapelowała do świadczeniodawców o korektę świadczeń rozliczanych z Funduszem za styczeń i luty br. i wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości. - Jeśli kontrole stwierdzą kolejne przypadki koincydencji, będzie to skutkowało poważnymi sankcjami, z odebraniem kontraktu włącznie - ostrzegła Agnieszka Pachciarz.
Prezes NFZ nie ukrywała, że w wielu przypadkach dochodzi do sytuacji trudnych do wytłumaczenia. I tak: koincydencji, które miały miejsce w grudniu i zostały sprawdzone przez kontrolerów, było w sumie 607, przy czym w 404 przypadkach Fundusz uznał, że wyjaśnienia świadczeniodawcy są nie do przyjęcia. Najczęściej pacjent znajdował się dwóch miejscach naraz, ale trafiono też na sytuacje, że był jednocześnie w trzech, a nawet czterech placówkach.
Jakie przypadki zdarzają się najczęściej? Należą do nich wizyty w poradniach członków rodzin pacjentów, proszących np. o poprawienie skierowania lub wykonanie innych drobnych czynności formalnych. Tymczasem w rozliczeniu pojawia się porada, często nawet kompleksowa, czyli najdroższa. Podobnie bywa w sytuacji, gdy np. córka odbiera z lecznicy wyniki badań matki - pacjentka natychmiast trafia do rozliczenia, co każe się domyślać, że jakikolwiek kontakt z tą jednostką skutkuje takim właśnie efektem.
Kolejne częste przypadki koincydencji to: "weekendowe" wydłużanie pobytu chorego, np. na onkologii lub fikcyjne wizyty w poradniach, wykorzystujących posiadane informacje o pacjencie, np. jego PESEL. Zdarza się również wykazywanie w dokumentacji chorych, którym udzielono świadczenia w SOR, a następnie odesłano do domu, jako pacjentów przyjętych na oddział np. chirurgii ogólnej. Jako świadczenia do rozliczenia z NFZ sprawozdawane są także świadczenia z zakresu medycyny pracy.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 06:00 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- CZ19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- CZ18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
- 8 Zofia Małas: RODO będzie ogromnym wyzwaniem dla placówek medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych