Podlasie: nie podpiszą kontraktów Dyrektorzy szpitali wiele razy się zastanowią nim złożą podpisy pod kontraktami.

Dwanaście szpitali z województwa podlaskiego nie podpisze kontraktów z NFZ na przyszły rok.

Dyrektorzy dwunastu placówek służby zdrowia, podległych samorządowi województwa podlaskiego, nie podpiszą umów z NFZ na finansowanie świadczeń w 2010 roku na warunkach proponowanych przez Fundusz, czyli na niższą wartość i liczbę świadczeń zdrowotnych, niż w tym roku. Takie stanowisko, przyjęte przez nich wspólnie we wtorek, zaakceptował zarząd województwa.

Wśród placówek, które nie akceptują propozycji NFZ na 2010 rok, są szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Suwałkach i Łomży oraz Białostockie Centrum Onkologii i Szpital Psychiatryczny w Choroszczy.

W swym stanowisku dyrektorzy szpitali i zarząd województwa podkreślili, że już tegoroczne kontrakty były zbyt niskie „w stosunku do wyrażonych potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa podlaskiego”. Jak napisali, znalazło to odzwierciedlenie w liczbie świadczeń ponadlimitowych udzielonych przez poszczególne zakłady opieki zdrowotnej.

„W świetle powyższego, propozycja kolejnego zmniejszenia wartości umów jest dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie do przyjęcia. Wartość umów na 2010 rok nie może być niższa niż wartość udzielonych świadczeń zdrowotnych w 2009 roku” – uważają dyrektorzy szpitali i władze regionu. Dlatego uzgodnili, że w tej sytuacji nie podpiszą aneksów do umów wieloletnich, bez spełnienia tego postulatu.

Ich zdaniem, niższe wartości kontraktów oraz nieopłacenie świadczeń ponadlimitowych udzielonych w 2009 roku, doprowadzi do dalszego pogarszania się i „tak już bardzo trudnej sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej, co przełożyć się może na ograniczenie dostępności świadczeń zdrowotnych, jak również pogorszenie ich jakości”.

Dyrektorzy podlaskich szpitali uważają też, że nie są równo traktowani przez NFZ, o czym miałby świadczyć fakt zwiększenia przez Fundusz wydatków na podstawową opiekę zdrowotną oraz na refundację cen leków. Uważają, że stanie się to kosztem zmniejszenia środków na pozostałe rodzaje świadczeń, w tym w szczególności na lecznictwo szpitalne.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH