Podlasie: nie milkną echa konkursów na kontrakty

Ku ogólnemu zaskoczeniu, przegrały poradnie z wieloletnim doświadczeniem, sprzętem i fachowcami. Ministerstwo Zdrowia prowadzi kontrolę, samorządowcy oczekują wyjaśnień.

Najwięcej kontrowersji wywołał konkurs na poradnie rehabilitacyjne. Umów nie podpisano z największymi białostockimi placówkami, które do tej pory prowadziły rehabilitację na wysokim poziomie: Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym (USK) i Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym (UDSK), a także Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. W podobnej sytuacji znalazły się też lecznice w Grajewie i Augustowie - przypomina Gazeta Wyborcza.

Kontrakty dostały natomiast ZOZ-y nowe, niesprawdzone, często deklarujące dopiero kupno niezbędnej aparatury medycznej. Dla porównania, poradnia UDSK działa od ponad 20 lat, dysponując kadrą 26 bardzo dobrze wyszkolonych i przystosowanych do pracy z dziećmi fizjoterapeutów.

Według GW, w konkursie kilkuletnie kontrakty dostało tylko kilka placówek, głównie niepublicznych. Dotychczas takie umowy miały 22 podmioty. W niektórych placówkach specjalnie "pod kontrakty" na te świadczenia przeprowadzono niedawno remonty i kupiono sprzęt.

Rozczarowanie przyniósł także wynik konkursów na świadczenia specjalistyczne: Wojewódzki Szpital Zespolony został bez poradni leczenia osteoporozy, endokrynologii, reumatologii, a Szpital Miejski w Białymstoku bez poradni kardiologicznej.

Poczynania NFZ w Białymstoku zaniepokoiły Ministerstwo Zdrowia, które (na wniosek podlaskich posłów) od 23 grudnia prowadzi kontrolę w zakresie kontraktów na rehabilitację. Resort zamierza poddać weryfikacji wszystkie dokumenty dotyczące kontraktowania w całym województwie. Nie wiadomo czy kontrola zostanie poszerzona o inne zakresy - poza świadczenia rehabilitacyjne.

Jak wyjaśnił Gazecie Wyborczej podlaski NFZ, w konkursach oferty dostawały tym więcej punktów, im więcej godzin w tygodniu przyjmuje pacjentów lekarz ze specjalizacją. Drugim istotnym czynnikiem była cena, w przypadku konkurencyjnych podmiotów niższa niż oczekiwana przez Fundusz. Wybrane przez NFZ oferty uzyskały więcej punktów w ocenie jakości, a przy tym były tańsze, co pozwoliło na zakup większej liczby usług medycznych.

Według NFZ, za zaistniałą sytuację w dużej mierze odpowiada kierownictwo pozbawionych kontraktów placówek. Często zdarzało się, że specjalista pracujący w szpitalu klinicznym przyjmował pacjentów również w konkurencyjnym gabinecie, dzięki czemu prywatny NZOZ dostawał w rankingu punkty. Zawinić miał też brak elastyczności cenowej. Szpital kliniczny, dwukrotnie zapraszany do negocjacji, nie obniżył ceny, natomiast szpital dziecięcy nawet po obniżce był droższy niż konkurenci.  

W 2012 r. podlaski NFZ będzie miał na świadczenia o 131,8 mln zł więcej niż w 2011 roku, kiedy to dysponował kwotą 1,85 mld zł. W tym roku więcej środków dostaną przede wszystkim szpitale, gdzie ma być przekazanych o 66 mln zł więcej niż dotychczas. Mniej pieniędzy będzie jedynie na refundację leków. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH