Choć wydaje się, że dynamika wzrostu zadłużenia podlaskich szpitali marszałkowskich została zahamowana, zarząd województwa zdecydował się na doinwestowanie swoich placówek. Samorząd liczy, że spowoduje to większy napływ środków do lecznic, co z kolei pomoże im pozbyć się długów. Łącznie przekroczyły one kwotę 150 mln zł.

Zarząd województwa przeznaczył na inwestycje w szpitalach ponad 36 mln zł, na kolejnych 16 mln udzielił poręczenia kredytów, a na prawie 19 mln zł udzielił pożyczek. Na najbliższej sesji sejmiku zarząd zaproponuje radnym udzielenie kolejnych kredytów: 3 mln zł Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, a 7 mln zł Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Suwałkach.

Dodatkowo szpital w Białymstoku stara się o 8 mln zł na obsługę zadłużenia, co zarząd także chce rekomendować w sejmiku. Białostocka lecznica jest obecnie w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Potrzebuje także ogromnych środków na modernizację w ramach dostosowania do standardów. Na modernizację czeka także Białostockie Centrum Onkologii.

Środki na zaspokojenie dużych potrzeb inwestycyjnych placówek samorząd zamierza czerpać z własnego budżetu, ale przede wszystkim liczy na programy unijne. Najwięcej udało się, jak dotąd, pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2009-2013 oraz programów transgranicznych. Dzięki temu do podlaskiej ochrony zdrowia trafiło prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż był w stanie zaoferować budżet województwa. Tylko w ramach Infrastruktury i Środowiska łączna wartość przygotowanych i złożonych projektów to prawie 43 miliony złotych, kolejnych 17 to efekt korzystania z programów transgranicznych.

W ramach tego ostatniego programu Polska-Litwa najwięcej zyska Szpital Wojewódzki w Suwałkach, gdzie już wkrótce trafi 12 milionów złotych na modernizację dwóch oddziałów. Za 2,6 miliona złotych zostanie także zakupiony sprzęt na oddział intensywnej terapii w Białymstoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH