Nowe, doskonale wyposażone oddziały kosztowały miliony. Ich tworzenie sugerował sam NFZ. Obecnie nie przyjmują pacjentów, bo Fundusz zapowiada, że ich nie zakontraktuje.

Pracownia kardiologii inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym  im. J. Śniadeckiego w Białymstoku miała rozpocząć działalność w 2010 r. Miała, ale okazało się, że NFZ nie zamierza objąć jej kontraktem. Kupiona za środki unijne aparatura o wartości ponad 4 mln zł będzie pokrywać się kurzem.

– Szkoda, żeby taki sprzęt stał nie wykorzystany – mówi Gazecie Wyborczej Sławomir Kosidło, dyrektor placówki.

Oddział Intensywnej Terapii w SPZOZ im. R. Czerwiakowskiego w Bielsku Podlaskim kosztował 6,5 mln zł. Szpital będzie spłacał kredyt przez dziesięć lat.

– NFZ podpisał kontrakt na SOR na 2009 r. warunkowo, ponieważ nie mieliśmy OIT-u – wyjaśnia Bożena Grotowicz, dyrektor lecznicy. – Mimo, że sam płatnik domagał się utworzenia oddziału, słyszę, choć nie jest to jeszcze oficjalne stanowisko Funduszu, że szans na finansowanie świadczeń w tym zakresie nie ma.

– W br. nie podpiszemy żadnego kontraktu na nowe rodzaje świadczeń, w przyszłym prawdopodobnie też nie. Środki na rok 2009 już są rozdysponowane, a przyszłoroczny budżet będzie podobny – potwierdza Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Fundusz zwraca uwagę, że pacjenci w najcięższym stanie transportowani są do szpitali w Białymstoku lub w Hajnówce – mówiła w ub. r. dyrektor Grotowicz. – Czasem okazuje się jednak, że sąsiednie lecznice mają zbyt wielu pacjentów i nie mogą przyjąć naszych. Stąd tak silna presja NFZ, żeby OIT powstał nie do 2012 r., ale już obecnie.

OIT powstał, Fundusz się wycofuje, a dyrektor Grotowicz wybiera się do Warszawy na rozmowę w resorcie zdrowia.

Dyrektorzy podlaskich szpitali pytają o sens kolejnych inwestycji w sytuacji, gdy  Fundusz bezkarnie wycofuje się z obietnic finansowania przedsięwzięć, których realizacja kosztowała miliony. Wspominają także o utracie zaufania...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH