Podlascy posłowie PiS chcą interweniować ws. podziału środków z NFZ

Podlascy posłowie PiS przygotowują interpelację w sprawie niedawnego podziału przez prezesa NFZ dodatkowych pieniędzy na świadczenia medyczne między trzy województwa (mazowieckie, pomorskie, śląskie). Posłowie apelują o wsparcie do innych partii.

Chodzi o podział, decyzją prezesa NFZ (z 11 października), blisko 600 mln zł z tzw. funduszu zapasowego. Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl najwięcej pieniądzy otrzymał wówczas Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ - 537,7 mln zł. Skorzystały też oddziały: śląski (15,184 mln zł) oraz pomorski (41,388 mln zł).

Jak tłumaczy w czwartek (20 października) Andrzej Troszyński,  rzecznik NFZ "kryterium podziału środków z funduszu zapasowego była dynamika wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne w poszczególnych oddziałach wojewódzkich NFZ." - Środki otrzymały trzy regiony o najniższej dynamice nakładów finansowych w projekcie planu finansowego na rok 2012 - informuje rzecznik. Dodaje, że po tej zmianie planu finansowego regiony te i tak mają najniższą dynamikę wzrostu nakładów w kraju - 105,5 proc.

Jak informuje Troszyński w regionie podkarpackim ten wzrost wyniesie blisko 117 proc., zaś w podlaskim - 109,75 proc. Rzecznik wyjaśnił, że dodatkowe pieniądze pochodziły z funduszu zapasowego, a ich podział był konsultowany w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Finansów.

- To decyzja skandaliczna, bo decyduje o podziale środków inaczej, niż ten algorytm przyjęty przez Sejm, który miał wyrównać zaległości tych województw dużo biedniejszych - mówił w czwartek (20 października) na konferencji prasowej poseł-elekt i wciąż jeszcze szef klubu radnych PiS w sejmiku województwa podlaskiego Dariusz Piontkowski.

Zaapelował jednocześnie do posłów innych ugrupowań o podpisanie wspólnej interpelacji do premiera z protestem przeciwko takiemu sposobowi dzielenia dodatkowych pieniędzy przez NFZ. Zaapelował też do właścicieli placówek ochrony zdrowia, m.in. samorządu województwa podlaskiego i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, o wspólne działania.

Dyrektor podlaskiego NFZ Jacek Roleder, zapytany o podział tych dodatkowych pieniędzy, tłumaczył, że prezes NFZ miał uprawnienia do ich podziału i z nich skorzystał. Dodał, że za czasów obowiązywania starego algorytmu, nadwyżki wypracowywane np. na Mazowszu trafiały do podziału pomiędzy biedniejsze regiony. Środki - choć nie w tak dużej wysokości - dostawało wówczas i Podlaskie. Teraz algorytm zmieniono, więc dodatkowe środki są przekazywane do regionów, które na nowym algorytmie tracą.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ ma mieć do dyspozycji w 2012 roku 1 mld 859 mln zł na świadczenia medyczne. Będzie to kwota o 130 mln zł większa niż w 2011 roku. Wynika to ze zmiany algorytmu stosowanego przez NFZ w podziale środków między regionami i z większej ściągalności składki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH