Podkarpackie: wymiana dyrektorów w marszałkowskich lecznicach

W szpitalach i przychodniach w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Przemyślu i Jarosławiu szykują się zmiany. Zarząd województwa, któremu podlegają placówki, już w styczniu zdecydował się wymienić dyrektorów i poprosił o opinie rady społeczne tych placówek.

Rada w Tarnobrzegu zaakceptowała już wniosek marszałka w tej sprawie. W grę wchodzą dyrektorzy z następujących placówek: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Chopina w Rzeszowie, Wojewódzki Zespół Specjalistyczny w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital im. św. ojca Pio w Przemyślu, Wojewódzki Szpital w Tarnorzegu oraz Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ w Jarosławiu. W połowie lutego sami rezygnację z pracy złożyli dyrektorzy: Bernard Waśko z WSS w Rzeszowie i Mariusz Kocój z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego.

Część odwoływanych dyrektorów twierdzi jednak, że zmiany są podyktowane jedynie powodami politycznymi.

Z takim twierdzenie nie zgadza się Wiesław Bek, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. 

- Nie da się ukryć, że na pewnych płaszczyznach takie działanie może być odbierane jako stricte polityczne. Jednak to nie jest tak, że samorząd chce fachowców wymienić na niekompetentnych polityków. Zarząd województwa zdecydował się na zwolnienie kilku dyrektorów podległych mu lecznic, gdyż te placówki nie radzą sobie z finansami - zaznacza Bek.

Dodaje, na mocy nowych przepisów organ założycielski może wkrótce być obciążony spłatą długów szpitali. Dlatego zdecydował się na zmiany, które mają doprowadzić do lepszego funkcjonowania tych placówek, tak by w następnych latach nie były one obciążeniem dla samorządu.

Nasz rozmówca nie ukrywa, że przy wyborze nowych dyrektorów samorząd kierował się przekonaniem, że dany kandydat będzie dobrze z nim współpracował. 

-  To osoby niekiedy związane z nurtem politycznym , którego reprezentanci kierują dziś województwem. To może być odbierane jako działanie polityczne, ale przecież trudno sobie wyobrazić by nominowano dyrektorów, którzy nie dają gwarancji sprawnej współpracy z organem założycielskim. To nie jest działanie niezgodne z prawem - podkreśla Bek.

Nowi dyrektorzy powinni w powyższych lecznicach pojawić się w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH