Podkarpackie: wszystkie szpitale już z kontraktami z NFZ

Jako ostatnie w Polsce województwo podkarpackie zakończyło kontraktowanie szpitali na 2010 rok.

Zdaniem dyrektorów szpitali, opóźnienie spowodowane było głównie niewystarczającym finansowaniem leczenia szpitalnego i psychiatrii łóżkowej. W zakresie tych świadczeń zamierzali oni początkowo podpisać kontrakty tylko na pół roku. Później jednak zmienili swoje stanowisko i zgodzili się podpisać kontrakty na cały rok.

Zbigniew Strzelczyk, prezes stowarzyszenia zrzeszającego ZOZ-y i szpitale powiatowe, wyjaśniał, że na zmianę decyzji wpłynęło przede wszystkim pisemne zobowiązanie dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zapewniła w nim, że dodatkowe, wolne środki, jakie otrzyma podkarpacki Fundusz, przekaże w pierwszej kolejności na lecznictwo szpitalne i psychiatrię.

Po tej deklaracji dyrektorzy szpitali zdecydowali o podpisaniu kontraktów na 2010 rok, jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest zapewnienie bezwzględnej większości środków finansowych na lecznictwo szpitalne i psychiatrię w każdej zmianie planu finansowego NFZ w Rzeszowie. Niedotrzymanie tego warunku –  jak zapowiedzieli dyrektorzy szpitali i starostowie – spowoduje radykalne działania, włącznie z wypowiedzeniem umów.

Najdłużej ze wszystkich negocjacje o wyższe stawki za leczenie pacjentów prowadzili dyrektorzy szpitali i oddziałów psychiatrycznych. Jednak negocjacje te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i zdecydowali o podpisaniu proponowanych przez NFZ kontraktów.

Jak poinformował  rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz, w ostatnim tygodniu lutego kontrakty podpisali dyrektorzy Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Jarosławiu i Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy oraz siedmiu takich oddziałów w szpitalach w Rzeszowie, Stalowej Woli, Jaśle, Dębicy, Nowej Dębie, Łańcucie i Leżajsku.

Zastrzegli jednak, że nadal będą walczyć o lepsze finansowanie psychiatrii. Nie wykluczają nawet ewentualnego wypowiedzenia kontraktów w trakcie roku, gdyby dyrektor Funduszu nie zrealizowała swoich wcześniejszych deklaracji.

Dyrektorzy szpitali wobec niewystarczających środków na psychiatrię zapowiadają redukcję liczby łóżek. W Żurawicy będzie to kilkanaście łóżek, a w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu – 20.

NFZ zalega podkarpackim szpitalom ok. 180 mln zł za nadwykonania w 2008 i 2009 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH