Podkarpackie: szpitale dostaną ponad 16 milionów więcej na leczenie pacjentów

Prezes NFZ, Jacek Paszkiewicz podjął decyzję o zmianie planu finansowego funduszu. W efekcie tych zmian 26,5 mln zł więcej trafi do podkarpackiego oddziału NFZ. Z tej kwoty najwięcej - bo 16 milionów 346 tysięcy - dostaną szpitale.

Jak zapewnia Fundusz w pierwszej kolejności pieniądze trafią na onkologię i do ośrodka chirurgii naczyniowej, gdzie najbardziej ich potrzeba. Spośród oddziałów onkologicznych wsparcie finansowe otrzyma, m.in. Szpital Specjalistyczny Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie. Właśnie tam w połowie sierpnia wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów, bo zabrakło pieniędzy a i tak zadłużony szpital bał się konsekwencji dalszego przekraczania ustalonych w kontrakcie limitów.

W oczekiwaniu na dodatkowe pieniądze z Centrali Funduszu, podkarpacki NFZ zdecydował, że ośrodek w Brzozowie dostanie dodatkowe pieniądze na chemioterapię i hematologię. Dzieki temu pacjenci przestali być odsyłani do innych ośrodków onkologicznych. Był to jednak rodzaj pożyczki. Pieniądze - tylko w przypadku hematologii 1 mln 400 tys. zł - przesunięto z puli przeznaczonej w budżecie funduszu na refundację leków. Teraz będą musiały tam wrócić.

Decyzję o zmianie planu finansowego funduszu zapadła 16 września. Uzyskanie dodatkowej kwoty w wysokości 498 010 tys. zł, było możliwe dzięki zmniejszeniu kwoty określonej w pozycji B1 "obowiązkowy odpis na rezerwę ogólną" z kwoty 498.010 tys. zł do kwoty 0 zł. Uzyskane środki zostały przeznaczone  na zwiększenie w planach oddziałów wojewódzkich pozycji B2 "koszty świadczeń zdrowotnych“.

Więcej:http://www.tvp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH