Podkarpackie: rozpoczęły się mediacje pielęgniarek z dyrekcją

W Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu (Podkarpackie) 15 marca rozpoczęły się mediacje między Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych a dyrekcją placówki. Od tygodnia trwa tam głodówka pielęgniarek, które żądają podwyżek o 650 zł brutto.

W proteście głodowym uczestniczy 11 osób. Głodujące pielęgniarki zostały odsunięte od obowiązków. Jak wyjaśnił PAP zastępca dyr. ds. ekonomiczno-finansowych szpitala Mariusz Zenowicz, taką decyzję dyrekcja szpitala podjęła ze względu na bezpieczeństwo.

– Któraś z pań mogłaby np. zasłabnąć przy pacjencie, a wówczas konsekwencje byłyby znacznie poważniejsze. Dlatego dyrekcja zdecydowała o odsunięciu od obowiązków tych pielęgniarek, które głodują – wyjaśnił Zenowicz.

Jak wyjaśnił, mediacje rozpoczęły się we wtorek rano od rozmów mediatora z przedstawicielami związków zawodowych pielęgniarek. Później podobną rozmowę mediator przeprowadzi z dyrekcją.

– Dopiero po zakończeniu rozmów z każdą ze stron będzie można usiąść wspólnie do stołu i rozmawiać, oczywiście w obecności mediatora – zaznaczył Zenowicz.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tym szpitalu, Ewa Rygiel powiedziała PAP, że żądania związku dotyczą realizacji porozumienia z 2008 roku, zapewniającego pielęgniarkom podwyżki o 650 zł brutto.

– Porozumienie z 2008 roku podpisał pan dyrektor Janusz Hamryszczak. Zobowiązał się w nim do podniesienia wynagrodzeń dla wszystkich, po zakończeniu restrukturyzacji szpitala. W październiku 2010 r. w prasie powiedział, że restrukturyzacja została zakończona. Żądamy zatem realizacji zobowiązań – powiedziała Rygiel.

Według Mariusza Zenowicza, szpitala nie stać na spełnienie żądań pielęgniarek. Jak wyliczył, miesięczny koszt podwyżki wynagrodzeń dla samych pielęgniarek to około 500 tys. zł.

– A przecież są jeszcze inne grupy zawodowe, którym też trzeba byłoby podnieść wynagrodzenia – zaznaczył Mariusz Zenowicz.

Głodujące pielęgniarki nie opuszczają budynku szpitala; nocują na materacach rozłożonych na korytarzu w pobliżu dyrekcji.

W szpitalu pracuje 470 pielęgniarek i 51 położnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH