Podkarpackie: problemy finansowe szpitala w Brzozowie Pojawiają się opinie, że jednostkę pogrążył tzw. pakiet onkologiczny i zbyt ambitne inwestycje. Fot. archiwum

Na koniec roku 2016 Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny zanotował 18 mln zł wymagalnych należności. Pojawiają się opinie, że jednostkę pogrążył tzw. pakiet onkologiczny i zbyt ambitne inwestycje.

Szpital w Brzozowie do 2015 r. radził sobie całkiem dobrze. Sytuacja zmieniła się, gdy wprowadzono tzw. pakiet onkologiczny. Jak tłumaczy serwis esanok.pl, w praktyce doszło do nieoszacowania procedur.

Placówka, jako Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny, ma ona charakter regionalny, natomiast jako szpital specjalistyczny - charakter powiatowy. Sanocki serwis wyjaśnia, że szpitalowi udawało się unikać kłopotów finansowych lecznic powiatowych ze względu na dobrze płatne procedury onkologiczne.

Zarząd powiatu brzozowskiego zlecił audyt, który kosztował ponad 50 tys. zł. Według audytorów wpływ na finansowe tąpnięcie miała wysoka nierentowność działalności podstawowej i pogorszenie wyniku w działalności onkologicznej, ale też niedostosowanie wysokości planowanych inwestycji do możliwości finansowych szpitala - od 2008 r. na inwestycje wydano ponad 120 mln zł. 

Audytorzy proponują redukcję zatrudnienia i zaciągnięcie kredytu w wys. 30 mln zł, co pozwoli spłacić zadłużenie przeterminowane i zniweluje przyrost zobowiązań wymagalnych.

Więcej: www.esanok.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH