Podkarpackie: oddział ortopedii onkologicznej zostanie wygaszony

Od 1 stycznia oddział ortopedii Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. Bronisława Markiewicza, który jako jedyny w regionie zajmuje się przypadkami onkologicznymi, zostanie wygaszony z powodu braku kontraktu na 2012 r.

Zarządzenie w tej sprawie podpisał w piątek (30 grudnia) dyrektor szpitala.

Dyrekcja szpitala nie zgodziła się na podpisanie kontraktu na przyszły rok na oddziale ortopedii, bo według niej propozycja NFZ jest niewystarczająca do zapewnienia funkcjonowania oddziału. Z tego samego powodu brzozowski szpital nie podpisał kontraktu na oddziale reumatologii, który także od nowego roku zostanie wygaszony.

Jak poinformował w piątek (30 grudnia) zastępca dyrektora ds. lecznictwa onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie Dariusz Sawka, obecnie trwa przenoszenie pacjentów z ortopedii na oddział chirurgii ogólnej.

Jak dodał, na oddziale przebywa teraz pięciu pacjentów, którzy nadal wymagają hospitalizacji. Wśród nich jest tylko jedna pacjentka onkologiczna. Czworo ma urazy ortopedyczne. Pacjenci, którzy nie wymagali już leczenia szpitalnego zostali wypisani. Wszyscy pacjenci oddziału reumatologii zostali wypisani do domów z zaleceniem leczenia farmakologicznego.

Sawka dodał, że personel z wygaszonych oddziałów weźmie zaległe urlopy. Ponadto lekarze będą nadal pełnić dyżury w szpitalu i pracować w poradni, a pielęgniarki przejdą na inne oddziały, gdzie są braki kadrowe. Dyrekcja szpitala oczekuje od NFZ odpowiedzi na odwołanie od decyzji Funduszu w sprawie oferty.

Kontrakt oddziału ortopedycznego w brzozowskim szpitalu na 2011 r. wynosił ok. 1,5 mln zł, na koniec listopada oddział odnotował ponad 2,3 mln zł nadwykonań. NFZ na przyszły rok proponuje kontrakt w podobnej wysokości. Tymczasem, zdaniem dyrektora szpitala Antoniego Kolbucha, przy ograniczeniach, jakie oddział ortopedii wprowadził w drugim półroczu, koszt funkcjonowania tego oddziału to ok. 4 mln zł.

- W tym roku na ortopedii wykonaliśmy ponad 900 zabiegów, w tym ponad 300 onkologicznych, które stanowią 60-70 proc. kosztów wykonań. Są to np. operacje stabilizujące kręgosłup, które są drogie i skomplikowane - powiedział Kolbuch.

Według dyrektora ds. finansowych NFZ w Rzeszowie Krzysztofa Wróbla zaproponowana przez Fundusz kwota jest wystarczająca na pokrycie kosztów zabiegów onkologicznych na oddziale ortopedii w Brzozowie. Natomiast zabiegi urazowe powinny być - zdaniem dyrekcji NFZ - finansowane z pieniędzy oddziału chirurgicznego. Wróbel dodał, że Fundusz także jest gotowy do negocjacji w sprawie kontraktu.

W tym roku kontrakt na oddział reumatologiczny, który dysponuje 17 łóżkami, wyniósł ok. 900 tys. zł, a propozycja na 2012 r. to ponad 800 tys. zł. Zdaniem Kolbucha kwota ta wystarczyłaby zaledwie na opłacenie personelu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH