Podkarpackie: jest zgoda na połączenie dwóch rzeszowskich szpitali Samorząd województwa chce połączyć lecznice, aby m.in. obniżyć koszty ich funkcjonowania. Obecnie zadłużenie obu szpitali wynosi ponad 40 mln zł. Fot. Archiwum

Radni sejmiku województwa podkarpackiego przyjęli w poniedziałek (26 września) uchwałę, w której zgadzają się na połączenie dwóch rzeszowskich szpitali: Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) i Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 19 radnych, przeciwnych połączeniu placówek było 12 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosu.

Samorząd województwa chce połączyć obie placówki, aby m.in. obniżyć koszty ich funkcjonowania. Łączne zadłużenie obu szpitali wynosi bowiem ponad 40 mln zł. Po połączeniu placówek, które ma nastąpić na początku przyszłego roku, podmiot ma zostać przekazany Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, jako szpital kliniczny, ma to się stać w ciągu dwóch lat.

Przeciw połączeniu obu szpitali od kilku tygodni protestują m.in. związki zawodowe w PCChP. Chcą, by zarząd województwa odstąpił od połączenia. Na początku września w liście otwartym do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego skrytykowali decyzje marszałka województwa.

W poniedziałek w długiej debacie poprzedzającej głosowanie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że połączenie szpitali jest konieczne, aby przede wszystkim poprawić bardzo trudną sytuację finansową PCChP.

- Pod drugie chcemy, żeby połączony szpital był prawdziwym szpitalem uniwersyteckim. Musimy to dostrzegać, że kiedyś zabiegaliśmy, żeby w regionie powstał Uniwersytet Rzeszowski, później żeby był na nim kierunek lekarski, teraz musimy zabiegać żeby uczelnia i województwo miało szpital uniwersytecki. Szpital, który byłby jednostką naukową, gdzie będą prowadzone badania, odpowiednie procedury medyczne i możliwe będzie pozyskania dodatkowego dofinansowania - dodał.

Ortyl podkreślił, że po połączeniu szpitali nie będzie likwidacji oddziałów ani redukcji zatrudnienia, zaznaczył jednak, że zmniejszy się kadra zarządzająca. "Tylko z tego tytułu będzie ok. pół miliona zł oszczędności. Będą też naturalne odejścia np. na emeryturę, a to spowoduje dodatkowe oszczędności" - mówił.

Marszałek dodał, że minister zdrowia akceptuje utworzenie w regionie szpitala uniwersyteckiego.

- Rozmawialiśmy na ten temat, podczas wizyty ministra Radziwiłła na Podkarpaciu - powiedział.

Mówiąc o planach zarządu po połączeniu szpitali, Ortyl zapowiedział, że zaciągnięty zostanie kredyt restrukturyzacyjny, który skonsoliduje wszystkie zadłużenia obu placówek.

Witold Wiśniewski, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 powiedział dziennikarzom w czasie sesji, że z połączenia obu szpitali będą same pozytywne efekty.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH