Podkarpackie: będzie kontrola w oddziale NFZ? Fot. archiwum

Posłanka PiS Krystyna Wróblewska domaga się, aby Ministerstwo Zdrowia skontrolowało konkursy na świadczenia przeprowadzane przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ. Ma zastrzeżenia do tego, że prywatne placówki służby zdrowia zajmują się głównie dziedzinami medycyny, w których procedury są dobrze wyceniane i przynoszą dochód.

Zdaniem posłanki PiS w rezultacie placówki publiczne muszą wykonywać świadczenia, które nie są dochodowe, a koszty obciążają przede wszystkim budżet samorządów. Jako przykład dziwnych praktyk podkarpackiego NFZ posłanka podaje ogłoszenie pod koniec ubiegłego roku konkursu na leczenie szpitalne, m.in. w dziedzinie pediatrii czy na tzw. medycynę atomową.

Zdaniem Marka Jakubowicza, rzecznika oddziału, przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych nie może być mowy o jakimkolwiek preferowaniu takich czy innych podmiotów medycznych. Obowiązek równego traktowania wszystkich świadczeniodawców nakłada na NFZ art. 134 "Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych".

Zasada równego traktowania podmiotów przejawia się w stosowaniu takich samych kryteriów do wszystkich świadczeniodawców, biorących udział w danym postępowaniu. Oferty weryfikowane i oceniane są przez system i komisję konkursową. Kontrakt wygrywa oferta uzyskująca najwyższą liczbę punktów w zakresie ciągłości udzielania świadczeń, ich kompleksowości i dostępności.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH