Podkarpackie: NFZ projektuje budżet - będzie więcej pieniędzy na leczenie

Przyszłoroczny budżet Podkarpackiego OW NFZ ma się zamknąć w kwocie 3,34 mld zł. To blisko 130 mln zł więcej niż w br. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Jak zaznaczył w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl rzecznik prasowy Podkarpackiego OW NFZ Marek Jakubowicz, oddział planuje zwiększenie wydatków w kilku segmentach.

- Chcemy lepiej finansować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Przewidujemy, że nakłady wzrosną tu o 10 proc. W przypadku opieki paliatywnej planujemy zwiększenie nakładów o 8 proc, programów profilaktycznych - o 15 proc. i sprzętu ortopedycznego - o 20 proc. - mówi Jakubowicz. - Dodatkowo planujemy wzrost wydatków na leczenie szpitalne w wysokości około 5 proc. - dodaje.

Marek Jakubowicz informuje, że konieczność dofinansowania wspomnianych zakresów wynika z bieżącej analizy potrzeb.

- Mieliśmy pewne niedofinansowanie w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego. W niektórych punktach pacjenci musieli ustawiać się w kolejce po sprzęt, dlatego też zdecydowaliśmy się wesprzeć ten sektor. Dodatkowo bierzemy pod uwagę rosnącą liczbę wypadków drogowych: coraz więcej osób potrzebuje zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacji - podkreśla rzecznik.

Podkarpacki OW NFZ planuje też uregulowanie z nadwyżki niezapłaconych nadwykonań. - Będziemy starali się, wzorem ubiegłych lat, zawierać ugody ze szpitalami i wyasygnować z tej puli pieniądze na zapłatę wspomnianych świadczeń - obiecuje Jakubowicz. 

Przewidywany jest również wzrost wydatków na migracje pacjentów. Leczenie chorych poza granicami województwa ma kosztować Podkarpacki OW NFZ blisko 250 mln zł. Kwota ta zwiększa się z roku na rok, dlatego tutaj także potrzebne jest wsparcia finansowe.

Przedstawiony budżet nie został jeszcze zatwierdzony przez centralę NFZ. Ostateczne decyzje zapadną jesienią.


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH