Podkarpackie: 255 ofert w dodatkowym konkursie dla stomatologów

255 ofert napłynęło dotychczas do podkarpackiego NFZ na dodatkowy konkurs na świadczenia z zakresu stomatologii ogólnej w tym roku. W piątek (21 stycznia) upływa termin składania ofert.

W pierwszym konkursie, ogłoszonym jeszcze w ubiegłym roku, ponad 30 proc. dentystów nie podpisało kontraktów. Około 800 tys. pacjentów pozbawionych zostało bezpłatnej opieki dentystycznej.

Zdaniem rzecznika Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marka Jakubowicza część ofert może jeszcze wpłynąć. Fundusz poczeka też do wtorku (25 stycznia) na zgłoszenia wysłane pocztą. Zostaną przyjęte tylko te, które zostały wysłane najpóźniej 21 stycznia. Rzecznik podkreślił jednak, że w środę (26 stycznia) oferty nie będą już przyjmowane, nawet te wysłane pocztą, ponieważ ich otwarcie zaplanowano właśnie na środę, a według przepisów przyjmowanie ofert ma się zakończyć dzień przed otwarciem.

W pierwszym konkursie zakontraktowano 506 gabinetów. Umów nie podpisali głównie lekarze z Podkarpackiego oddziału Związku Lekarzy Dentystów w Krośnie. Stomatolodzy tłumaczyli wówczas, że Fundusz od trzech lat nie podniósł wartości punktu świadczenia z 1,02 zł. Ich zdaniem taka wartość nie pokrywa rosnących kosztów. Zdecydowali się jednak przystąpić do konkursu. Liczą bowiem, że negocjacje z dyrekcją oddziału NFZ w Rzeszowie zakończą się pomyślnie.

Największe trudności z dostępem do dentysty mają obecnie mieszkańcy powiatu mieleckiego, niżańskiego, strzyżowskiego, przemyskiego, leżajskiego oraz częściowo krośnieńskiego i jasielskiego.

Dodatkowy konkurs został ogłoszony 7 stycznia. Marek Jakubowicz zaznaczył, że konkurs prowadzony jest na tych samych zasadach, co ogłoszony w ubiegłym roku. Stawka za punkt wynosi nadal 1,02 zł.

– To co dla lekarzy stomatologów jest tak oczywiste  tj. wynegocjowanie jak najwyższej ceny za świadczenie, musi być korygowane analizą Funduszu, który reprezentuje interesy ubezpieczonych. Nie jest obojętne pacjentom, ile świadczeń otrzymają. Wyższe ceny jednostkowe, jak chcą lekarze, skutkują mniejszą liczbą zakontraktowanych świadczeń – napisano w specjalnym oświadczeniu NFZ, wydanym przy okazji ogłaszania dodatkowego konkursu.

W czwartek (21 stycznia) zakończyło się kontraktowanie stomatologii szkolnej dla dzieci i młodzieży do lat 18 oraz specjalistyki stomatologicznej. Łącznie na świadczenia stomatologii szkolnej do 18. roku życia podpisano 57 umów, z czego 44 realizowane są w szkołach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH