Podkarpacki NFZ uruchomił telefon z informacjami o nocnej opiece zdrowotnej Fot. archiwum

W związku ze zmianami, które wejdą w życie 1 października w organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomił dla pacjentów z regionu specjalny numer telefonu. Poprosił też księży o przekazanie informacji wiernym.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Informacje dotyczące świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym o lokalizacji placówek, które tej pomocy będą udzielać, można uzyskać przez całą dobę pod numerem 800 804 009.

Te same informacje, dotyczące Podkarpacia, dostępne będą pod dodatkowym, komórkowym numerem telefonu 506 714 148, uruchomionym przez podkarpacki NFZ. Jednak ten numer będzie aktywny tylko tymczasowo - od godziny 18 w piątek 29 września do 8 rano w poniedziałek 2 października, czyli w newralgicznym okresie zmian.

Rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz poinformował w piątek (29 września), że Fundusz za pośrednictwem kurii skierował do księży w podkarpackich parafiach list z prośbą, by w miarę możliwości przekazywali informacje na temat zmian parafianom.

Jak podkreśla Iwona Karasowska-Stepaniak, z-ca dyr. ds. medycznych Podkarpackiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej dotyczą lokalizacji przychodni, w których nocą i w święta dyżurują lekarze udzielający podstawowych porad. Takie punkty będą od 1 października musiały istnieć przy każdym szpitalu.

Zmiany nie oznaczają - jak nawet zrozumieli niektórzy pacjenci czytający medialne doniesienia - że do pacjentów nocą i w święta zaprzestaje wyjazdów pogotowie ratunkowe.

- U nas liczba punktów, w których będzie udzielana pomoc nocna i świąteczna, się zwiększy. Zamiast placówek prywatnych, teraz tej pomocy będą udzielać szpitale, w których takie punkty powstały - mówi rzecznik podkarpackiego NFZ.

Dodał, że informowano pacjentów też o tym, żeby z nagłym zachorowaniem, pogorszeniem zdrowia, ale takim, które nie zagraża życiu, zgłaszać się właśnie do tych punktów, nie zaś na szpitalny oddział ratunkowy, który zajmuje się cięższymi przypadkami.

Jakubowicz przypomniał, że "stare" placówki świadczące nocną i świąteczną pomoc medyczną mają obowiązek udzielania tej pomocy do niedzieli 1 października, do godz. 8.00 Po tej godzinie zadania te przejmą "nowe" punkty.

Ponadto wykazy świadczeniodawców, którzy od niedzieli będą udzielać takiej pomocy, muszą być publikowane w "starych" i "nowych" punktach, w gabinetach lekarzy POZ. Wykaz jest też dostępny na stronie podkarpackiego NFZ. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH