Podkarpacie: tylko jeden szpital marszałkowski chciałby być spółką

Spośród 15 jednostek ochrony zdrowia, które podlegają Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie, tylko jeden szpital byłby zdecydowany przekształcić się w spółkę prawa handlowego. Pozostałe mają długi, więc się nie spieszą.

Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie poinformowała nas o spotkaniu z dyrekcjami 15 jednostek, w tym 8 szpitali, podległych marszałkowi. Doszło do niego 12 stycznia. Dyrektorzy, pytani o możliwość przekształcenia placówek w spółki prawa handlowego na zasadach zapowiadanych w projekcie ustawy o lecznictwie, nie wyrażali zainteresowania.

Główny powód to zadłużenie. Na Podkarpaciu niemal wszystkie jednostki ochrony zdrowia podległe samorządowi województwa mają długi. W sumie na dzień 30 listopada 2010 r. w wysokości 61,9 mln zł. I tak: największe zobowiązania finansowe ma Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie – 22,8 mln zł; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie ma prawie 15,7 mln zł długu; Wojewódzki Szpital w Przemyślu – 11,9 mln zł, Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu – 6,6 mln zł.

Relatywnie dobra sytuacja jest w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jan Pawła II w Krośnie, gdzie zadłużenie wynosi zaledwie 160 tys. zł. – Właśnie ta placówka byłaby gotowa przekształcić się w spółkę – powiedziała nam Teresa Gwizdak.

– Dla pozostałych lecznic największą barierą jest brak zapisu o uregulowaniu przez rząd zobowiązań cywilno-prawnych. Spłata zobowiązań publiczno-prawnych nie jest zachętą, bo te są z reguły popłacone – wyjaśniła dyr. Gwizdak.

– Samorząd nie jest w stanie udźwignąć wszystkich zobowiązań placówek służby zdrowia, bo to przekracza możliwości budżetu województwa. Zanim wejdą w życie nowe rozwiązania prawne, trudno przesądzać o konkretnych decyzjach – powiedział w Gazecie Wyborczej Wiesław Bek, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH