Podkarpacie: protestują przeciwko podziałowi środków z funduszu zapasowego

Podkarpaccy posłowie zapowiadają interwencję u nowego Ministra Zdrowia w sprawie podziału 600 mln zł z funduszu zapasowego NFZ. Podkarpacie nie dostało żadnych pieniędzy w wyniku tego podziału.

Fundusz zapasowy, jak podają Nowiny24.pl, został podzielony pomiędzy trzy województwa: mazowieckie (538 mln zł), pomorskie (41 mln zł) i śląskie (15 mln zł).

- To nie przypadek. Ten tort finansowy był podzielony już wcześniej. Jednak z decyzją czekano, by nie zniechęcać wyborców do Platformy Obywatelskiej. Taki podział pieniędzy jest skandaliczny. Tym bardziej, że podobne dyskryminujące praktyki NFZ zdarzały się już wcześniej - nie kryje oburzenia poseł Stanisław Ożóg z PiS.

Poseł Krystyna Skowrońska, choć jest z obozu rządzącego, również uważa, że pominięcie Podkarpacia było krzywdzące.

Jej zdaniem gdyby rozdysponowano pieniądze według obowiązującego algorytmu między wszystkie województwa, a nie tylko trzy wybrane, region zyskałby ok. 30 mln zł.

Rzecznik prasowy Centrali NFZ Andrzej Troszyński, tłumaczy Nowinom24.pl, że intencją podziału funduszu zapasowego było zagwarantowanie oddziałom wojewódzkim NFZ nakładów na świadczenia na podobnym poziomie do roku ubiegłego. Po analizie podjęto decyzję o podziale między trzy regiony. Było to konsultowane w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Finansów.

Zdaniem Stanisława Ożoga, decyzja prezesa NFZ nie jest niczym innym, jak powrotem do niekorzystnego dla Podkarpacia algorytmu.

Jego zdaniem dysproporcje przy podziale pieniędzy ze składki zdrowotnej zamiast zanikać, będą się utrwalać. Poseł zapowiada interwencję u nowego Ministra Zdrowia. Listy protestacyjne wysłał już do prezesa NFZ oraz premiera.

Pismo z prośbą o wyjaśnienia wysłała do prezesa funduszu także Krystyna Skowrońska.

Więcej: www.nowiny24.plPodobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH