Podkarpacie: pikieta dyrektorów szpitali przed oddziałem NFZ Jak dotąd na ulicach demonstrowali lekarze i pielęgniarki. Pikiety dyrektorów szpitali, to zupełna nowość.

Dyrektorzy i pracownicy szpitali powiatowych i wojewódzkich z Podkarpacia pikietowali dzisiaj (14 stycznia) przed oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Podkarpackie jest jedynym regionem, w którym szpitale nie mają kontraktów na ten rok. Chcą 5 proc. więcej na leczenie szpitalne.

Pod NFZ przyszło ponad 500 osób. Trzymali transparenty z hasłami: Dokąd prowadzi nas NFZ?, Precz z dyskryminacją, Kto daje i odbiera...

Starosta łańcucki Adam Krzysztoń powiedział podczas manifestacji, że kontrakty zaproponowane przez NFZ cofają szpitale do poziomu finansowania z roku 2002 r.

– Podpisanie takich kontraktów wpędzi szpitale w długi, konieczne będą zwolnienia. Kwoty przeznaczone na leczenie jednego mieszkańca na Mazowszu wynoszą 1600 zł, średnia krajowa to 1410 zł, a na Podkarpaciu zaledwie 1230 zł na jednego mieszkańca. A jest nas ok. 2 mln 100 tys. mieszkańców. W związku z tym przeliczmy 2,1 mln razy 200 zł - jakie daje to kwoty - pytał Krzysztoń.

Dodał, że kontrakty zaproponowane przez NFZ są bardzo zaniżone, szczególnie jeśli chodzi o opiekę długoterminową - aż o 30 proc. i na rehabilitację o ok. 20 proc.

Wiceprzewodniczący Związku Powiatów Polski i równocześnie starosta strzyżowski Robert Godek zaznaczył, że szpitale na Podkarpaciu nie mają zapłacone za nadwykonania za 2008 i 2009 r. (ok. 180 mln zł).

– NFZ proponuje nam niższe kontrakty, doprowadzi to do wydłużenia i tak sporych już kolejek. Proponowaliśmy rozwiązania kompromisowe, żeby zawrzeć kontrakty na warunkach ubiegłorocznych, jeśli nie na cały rok, to może na część. Propozycja nie została jednak przyjęta. Podkarpacie to też Polska i powinniśmy być traktowani jak inni – apelował Godek.

Podczas pikiety został odczytany list otwarty skierowany do prezydenta i premiera.

Dyrektorzy szpitali z regionu pytają w nim, dlaczego życie i zdrowie mieszkańców Podkarpacia chronione jest w mniejszym stopniu niż pozostałych obywateli.

– Od kilku lat nakłady na ochronę zdrowia dla województwa podkarpackiego są najniższe w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Proponowane jednostkom ochrony zdrowia kontrakty od 2008 r. nie zabezpieczają potrzeb pacjentów naszego województwa, jak również powodują systematyczną degradację infrastruktury. A jeszcze mniejsza ilość środków przewidziana na 2010 r. wpędzi Podkarpackie jednostki ochrony zdrowia w spiralę zadłużenia i konieczność redukcji personelu. (...) Czym zasłużyliśmy sobie na taką dyskryminację. Żądamy zachowania konstytucyjnego prawa równego traktowania obywateli – napisali dyrektorzy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH