Podkarpacie: pielęgniarek jest coraz mniej

Na Podkarpaciu pracuje ok. 17 tys. pielęgniarek i położnych. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to 44 lata. Jak twierdzi Izabela Kowalska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie, pielęgniarek z roku na rok jest coraz mniej.

Prognozy na najbliższe lata są alarmujące. Do 2020 r. w całym kraju ma brakować nawet 60 tys. pielęgniarek i blisko 5 tys. położnych. Powód? Zdaniem specjalistów to efekt wieloletniej polityki oszczędności w ochronie zdrowia, które były bardzo często osiągane kosztem tej grupy zawodowej.

Zdaniem przewodniczącej ORPiP decyzje o redukowaniu ilości ich zatrudnienia przychodziły łatwo, bo brakowało precyzyjnych norm, które określałyby, ilu pacjentów może być pod opieką jednej pielęgniarki.W efekcie na niektórych oddziałach jedna pielęgniarka ma obowiązek czuwać nad 20, a nawet 30 pacjentami.

Nie tylko w Polsce, ale i całej Europie brakuje pielęgniarek. Wiąże się to m.in. z czynnikami demograficznymi, ale nie tylko: - W naszym kraju te problemy determinowane są w ostatnich latach zasadniczą zmianą systemu kształcenia, która nastąpiła w 2004 r. wskutek wejścia odpowiedniej dyrektywy unijnej. Przystąpienie Polski do UE oznaczało zatem m.in. ostateczne zerwanie z „historycznym", czyli obowiązującym w Polsce w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat kształceniem pielęgniarek i położnych - mówi Rynkowi Zdrowia Beata Cholewka, dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w Ministerstwie Zdrowia.

Inna, istotna sprawa, to zarobki w tym zwodzie. Longina Kaczmarska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, mówi wprost, że pielęgniarki zarabiają za mało i tłumaczy, iż środowisko oczekuje radykalnych zmian w tym zakresie.

- Wynagrodzenia pielęgniarek są bardzo zróżnicowane. Inaczej zarabiają w Warszawie, a inaczej na wschodzie Polski. W nielicznych placówkach są w stanie zarobić 3 tys. zł. Generalnie płace wahają się od 1400 zł do 3000 zł plus dodatki stażowe i wynagrodzenia za dyżury w dni wolne i święta - stwierdza Kaczmarska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH