Podkarpacie: niezadowolenie z planu finansowego NFZ

Podkarpaccy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości krytykują plan finansowy NFZ dla swojego regionu. Jest za mało pieniędzy na leczenie szpitalne, rehabilitację i opiekę długoterminową.

Jak podaje TVP Rzeszów, poseł PiS Kazimierz Moskal uważa, że w przyszłorocznym planie finansowym podkarpackiego oddziału NFZ jest mniej pieniędzy na leczenie szpitalne niż w latach ubiegłych. Podobnie jest też z podziałem środków na rehabilitację i opiekę długoterminową. Zdaniem posła Moskala w dalszym ciągu problemem jest też sprawa nieuregulowanych nadwykonań z lat poprzednich.

Przypomnijmy, że Centrala NFZ przedstawiła projekt planu finansowego na 2011. Punktem odniesienia jest tu jednak plan z pierwszego półrocza 2010 r., kiedy jeszcze płatnik nie zdecydował o zwiększeniu finansowania świadczeń, które nastąpiło w drugiej połowie roku. W stosunku do pierwszego półrocza 2010 r. pieniędzy do NFZ ma wpłynąć więcej o 8, 8 proc. czyli ok. 60 mld zł. Na świadczenia NFZ chce przeznaczyć ponad 56, 6 mld zł.

 56,6 mld zł to w porównaniu z pierwotnym planem na bieżący rok wzrost o 4,7 proc. Na rezerwę celową Fundusz chce przeznaczyć 580 mln zł, a na koszty administracyjne – 661 mln zł.

Relatywnie jednak, co przyznają władze Funduszu, w stosunku do planu obowiązującego w drugim półroczu bieżącego roku, na leczenie będzie mniej pieniędzy o jakieś 300 mln zł.

Dokument mówi też jednak m.in. o wzrostach nakładów na leczenie szpitalne o 4,57 proc, a na refundację lekową o 11 proc. – oczywiście w stosunku do planu obowiązującego w pierwszym półroczu tego roku.

To, na co należy zwrócić uwagę w tym projekcie, to fakt, że po wprowadzeniu nowego algorytmu podziału środków pomiędzy województwa mamy sytuację, w której bogatsze województwa albo uzyskują niewielki wzrost środków na świadczenia, albo ilość złotówek jaką będą dysponować w ogóle się nie zmieni. To w sumie oznacza, że w porównaniu do drugiego półrocza tego roku województwa te będą miały faktycznie mniej pieniędzy na leczenie. Oczywiście wzrost środków można zauważyć w województwach biedniejszych, które promuje obecny algorytm.

Dla Podkarpacia plan przewiduje w tym roku 2,93 mld zł. Jak, już pisaliśmy, planu finansowego na przyszły rok nie zaakceptowała sejmowa komisja zdrowia. Jednak negatywna opinia nie jest wiążąca dla ministra zdrowia, który podejmuje decyzję, co do akceptacji planu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH