Podkarpacie: dyrektorzy szpitali psychiatrycznych podpiszą kontrakty

Dyrektorzy szpitali i oddziałów psychiatrycznych na Podkarpaciu zdecydowali w poniedziałek (22 lutego), że podpiszą kontrakty z NFZ.

– Nie mamy innego wyjścia, w przeciwnym wypadku już od poniedziałku nie mielibyśmy żadnych pieniędzy na leczenie. Podpisanie kontraktów nie oznacza jednak, że się poddajemy i przestajemy walczyć o lepsze finansowanie psychiatrii, które w naszym regionie jest tragicznie niskie – powiedział  dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Janusz Kołakowski.

Jak wyjaśnił Kołakowski, stawka proponowana przez Fundusz za jeden dzień dla jednego pacjenta wynosi 141 zł. Tymczasem rzeczywisty koszt utrzymania i leczenia pacjenta w ciągu jednego dnia waha się od 165 do 185 zł, w zależności od oddziału. Z tego też powodu, Kołakowski zapowiada zredukowanie liczby łóżek w szpitalu ze 120 do 107.

Zmniejszenie liczby łóżek o 20 zapowiedział także dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu Józef Długoń.

Negocjacje z Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim NFZ nic nie dały. Dyrektor oddziału, w pisemnym zobowiązaniu kilka dni temu zapewnił szefów wszystkich podkarpackich szpitali, że dodatkowe, wolne środki, jakie otrzyma podkarpacki NFZ, przekaże w pierwszej kolejności na lecznictwo szpitalne i psychiatrię.

Po tej deklaracji dyrektorzy szpitali na Podkarpaciu zdecydowali o podpisaniu kontraktów na cały 2010 rok.

Podpisanie kontraktów obwarowali kilkoma warunkami. Jednym z nich jest zapewnienie bezwzględnej większości środków finansowych na lecznictwo szpitalne i psychiatrię w każdej zmianie planu finansowego NFZ w Rzeszowie. Niedotrzymanie tego warunku – jak zapowiadają dyrektorzy szpitali i starostowie – spowoduje radykalne działania, włącznie z wypowiedzeniem umów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH