Po wykorzystaniu rezerwy pozostającej w dyspozycji Centrali NFZ budżet Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie zwiększył się o 94 mln zł. Z tego 23 mln zł trafi do POZ, 17 mln zł na refundację leków, 3,7 mln zł na sprzęt ortopedyczny, na hospicja domowe dla dzieci i opiekę paliatywną - 800 tys. zł. Pozostałe 46 mln zł zasilą konta szpitali.

Pieniądze mogą być jednak być przeznaczone tylko na wybrane świadczenia w zakresie neurochirurgii, kardiochirurgii, onkologii, chirurgi naczyniowej, neurologii. Przy podziale pieniędzy pod uwagę brano też świadczenia nielimitowane, jak porody, noworodki i kardiologię inwazyjną. Oprócz tego 10 mln zł trafi na terapeutyczne programy lekowe i 2,7 tys. zł na dializy.

– Ten podział pieniędzy był jedynym możliwym. Teraz dyrektorzy mają czas na przeanalizowanie naszych propozycji. Na pewno kwota przekazana się nie zmieni – zastrzega Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, dyrektor Podkarpackiego OW NFZ.

Rzecznik podkarpackiego NFZ-etu Marek Jakubowicz wyjaśnia, że prezes Funduszu zobowiązał oddziały do przeznaczenia pieniędzy na te rodzaje świadczeń, w których oddział odnotowuje najwyższe wykonania oraz na prognozowany wzrost kosztów refundacji leków i podstawowej opieki zdrowotnej.

- Przy podziale nie kierowano się algorytmem. Na Podkarpacki Oddział NFZ przypadło 94 621 tys. zł. W porównaniu do innych oddziałów otrzymaliśmy relatywnie dużo pieniędzy. Więcej od nas otrzymały tylko oddziały: kujawsko-pomorski - 95 111 tys. zł, małopolski - 97 982 tys. zł, wielkopolski - 104 081 tys. zł, śląski - 138 276 tys. zł i mazowiecki - 142 408 tys. zł. - wylicza na łamach Gazety Wyborczej Marek Jakubowicz , rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Rzecznik podkarpackiego oddziału dodaje, że dodatkowe środki, które otrzymał oddział są niewystarczające i pozwalają jedynie na częściowe załatwienie najbardziej newralgicznych problemów.

- Nadwykonań za siedem miesięcy tego roku odnotowaliśmy na kwotę ok. 120 mln zł. Na podstawową opiekę zdrowotną trzeba nam docelowo na ten rok 84 mln zł, przeznaczamy 23, na refundację leków docelowo 54 mln zł, przeznaczamy 17 mln. Z kwoty 46 mln zł przeznaczonych na leczenie szpitalne, 10 mln zł przypada na terapeutyczne programy lekowe i 2 700 tys. zł na świadczenia odrębnie kontraktowane, konkretnie na dializy, których wycena wzrosła do 414 zł. Chcemy aby dostępność dializ nie była mniejsza niż w roku ubiegłym - dodaje rzecznik.

W środę, 19 sierpnia dyrektorzy podkarpackich szpitali otrzymali aneksy do umów. W dokumentach zwiększone są limity przyjęć na niektóre oddziały, takie jak kardiochirurgia, onkologia, neurochirurgia, neurologia z pododdziałami udarowymi, noworodkowy, kardiologia inwazyjna.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH