Pierwsze podkarpackie szpitale złożyły w sądach wezwania do ugody przedsądowej z NFZ, który zalega im z płatnościami za nadwykonania za 2008 rok. Chodzi o lecznice powiatowe w Stalowej Woli i Mielcu, którym Fundusz winien jest po około 4 mln zł.

To ostatnia próba szpitali wyegzekwowania od NFZ zaległych pieniędzy na drodze polubownej, bez kosztownych i długotrwałych procesów. Zawarcie tej ugody pozwala uniknąć procesu sądowego, ponieważ na posiedzeniu prowadzone są jedynie pertraktacje i strony składają wyjaśnienia, ale nie przeprowadza się tu dowodów.

Jak powiedział PAP dyrektor stalowowolskiego szpitala ds. finansowo-ekonomicznych Roman Ryznar, z ponad 4 mln zł, których placówce nie zapłacił jeszcze Fundusz, ponad 50 proc. stanowią przypadki ratujące życie.

- Dawniej Fundusz płacił za nadwykonania i szpital funkcjonował, obecnie jest inaczej. Nie mamy innego wyjścia i musimy walczyć o zwrot tych pieniędzy w sądzie. To zależy od woli NFZ, czy sprawa zakończy się ugodą czy procesem - powiedział PAP Ryznar.

Rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marek Jakubowicz poinformował PAP, że do Funduszu nie trafiły jeszcze żadne oficjalne dokumenty dotyczące wniosków o ugody przedsądowe.

W przyszłym tygodniu złożenie wniosków do sądu zapowiadają: Wojewódzkie Szpitale w Przemyślu i Tarnobrzegu oraz Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. W niedługim czasie podobne wnioski składać będą dyrektorzy szpitali powiatowych.

Łącznie NFZ zalega podkarpackim szpitalom za nadwykonania za ubiegły rok ok. 120 mln zł, a za obecny - prawie 60 mln zł.

Podkarpacki oddział NFZ otrzymał z centrali 94 mln zł, z tego 46 mln zł trafi do podkarpackich szpitali. Dyrektorzy otrzymali już aneksy do umów, zwiększające limity przyjęć na niektórych oddziałach. Ich zdaniem środki te złagodzą problem nadwykonań, ale go nie rozwiążą.

Pozostałe pieniądze z 94 mln zł trafią na: podstawową opiekę zdrowotną - 23 mln zł, 17 mln zł na refundację leków, a na sprzęt ortopedyczny 3,7 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH