Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz poprosił Radę Społeczną Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o zaopiniowanie wniosku o odwołanie Barbary Kuźniar-Jabłczyńskiej, dyrektora oddziału. Rada jednogłośnie opowiedziała się przeciwko odwołaniu. Jej stanowisko nie jest jednak dla prezesa Funduszu wiążące.

- Pracę dyrektora oceniamy bardzo dobrze, choć działa w trudnych warunkach - mówi Jerzy Wilk, przewodniczący Rady Społecznej.

Oficjalnym powodem do odwołania dyrektor Barbary Kuźniar-Jabłczyńskiej ma być fakt, że POW NFZ znacznie „przesadził” z wydawaniem pieniędzy w I półroczu – podaje Gazeta Wyborcza.

- Wydaliśmy 52 proc. kwoty, którą mieliśmy na cały rok. Pozostałe środki będą wydawane w II półroczu - wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik oddziału.

 Dyrektor Kuźniar-Jabłczyńska wielokrotnie informowała prezesa, że z powodu niekorzystnego algorytmu POW NFZ dostaje najmniej środków. W ubiegłym roku na jednego ubezpieczonego była to kwota 1170 zł. Średnia krajowa wynosiła wtedy 1346 zł. W bieżącym roku na statystycznego pacjenta z Podkarpacia przyznano 1195 zł, średnia krajowa - 1380 zł. Najlepiej finansowani są pacjenci na Mazowszu. W br. na jednego ubezpieczonego przypada tam 1594 zł. Można niemal na bieżąco płacić szpitalom za nadwykonania.

Do finansowania Podkarpacia na poziomie średniej krajowej brakuje blisko 400 mln zł. Dysproporcji nie zmniejszają dodatkowe środki, które trafią do oddziałów NFZ w ciągu roku. Gdy ostatnio dzielono tzw. podatek Religi, Podkarpacie dostało zaledwie 40 mln zł, Małopolska - blisko 70 mln zł, a Mazowsze - ponad 132 mln. W efekcie podkarpackie szpitale mają zaniżone kontrakty, liczne nadwykonania, a obecnie muszą ograniczać przyjęcia pacjentów. Ponieważ mają oni coraz większy problem z dostaniem się do specjalistów, często szukają pomocy poza województwem. A to sprawia, że kasa POW NFZ znów jest uboższa o ponad 200 mln zł, które trzeba zapłacić innym oddziałom Funduszu.

W ocenie Rady Społecznej POW NFZ dyrektor Kuźniar-Jabłczyńska jest dobrym menedżerem na trudne czasy i powinna pozostać na swoim stanowisku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH