Dyrektorzy szpitali, którym Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ nie zapłacił za nadwykonania za ubiegły i bieżący rok, muszą iść po pieniądze do sądu. Już wiadomo: płatnika nie stać na zawieranie ugód.

- Taką właśnie otrzymaliśmy odpowiedź od dyrekcji POW NFZ. Chcieliśmy zawrzeć ugodę, bo postępowanie w sądzie kosztuje. Teraz musimy zastanowić się, co robić dalej - mówi Gazecie Wyborczej Mariusz Kocój, dyrektor Podkarpackiego Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie.

Za pacjentów leczonych w ubiegłym roku po przekroczeniu kontraktu krośnieński szpital powinien dostać ponad 6 mln zł, nadwykonania z tego roku to kwota około 3 mln zł.

Lawina wniosków i pozwów prawdopodobnie dopiero rusza. Podkarpackie szpitale chcą rozliczyć nadwykonania za blisko 180 mln zł: około 120 mln zł za rok 2008 i prawie 60 mln zł za rok 2009.

- Nie mamy środków na zapłacenie za nadwykonania. Ale jeśli sądy zasądzą wypłatę pieniędzy za nadlimity, wystąpimy o nie do Centrali NFZ - wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ.

Na drogę sądową, choć na razie z wnioskiem o ugodę przedsądową, wystąpiły już m.in. powiatowe szpitale w Stalowej Woli i Mielcu, którym NFZ zalega po mniej więcej 4 mln zł, oraz Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. Tej placówce NFZ winien jest 11 mln zł za ubiegłoroczne nadwykonania i około 7 mln zł za nadwykonania od stycznia do końca lipca. Do sądu wystąpił także szpital w Sanoku (2,2 mln zł za ubiegłoroczne nadwykonania).

Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu przymierza się do takiego kroku: - Powinniśmy za ubiegły rok dostać ponad 1,2 mln zł - przypomina Wojciech Wąsik, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych. Dla szpitala to znaczna kwota, bo jak wyliczył dyrektor Wąsik, przy tegorocznym kontrakcie z NFZ szpitalowi będzie brakowało każdego miesiąca około 600 tys. zł.

Z ponad 90 mln, które podkarpacki oddział NFZ otrzymał ostatnio z Centrali, do szpitali trafi 46 mln zł. Nie są to jednak pieniądze za niezapłacone nadwykonania, ale na zwiększenie limitów przyjęć na niektórych oddziałach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH