Podhale: posłowie bronią oddziału neurochirurgii

Dwaj posłowie zwrócili się do prezesa NFZ i minister zdrowia z interwencją w sprawie oddziału neurochirurgii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego.

Oddział wzięli w obronę dwaj posłowie z Podhala – Andrzej Gut Mostowy i Edward Siarka ‒ informuje Dziennik Polski. 

Posła Guta Mostowego niepokoi, że – jeśli oddział neurochirurgii PSS nie otrzyma kontraktu z NFZ – osoby z urazami powypadkowymi z Podhala będą wożone do Krakowa, co przy korkach na "zakopiance" zmniejszy ich szanse na przeżycie. 

– W tym roku jest coraz więcej wypadków na stokach, jak wynika ze statystyk. Ten, kto likwiduje oddział neurochirurgii na Podhalu, będzie musiał wziąć odpowiedzialność za śmierć wielu osób – powiedział m.in. Dziennikowi Polskiemu poseł Andrzej Gut Mostowy. 

Dyrekcja PSS jest zaskoczona decyzją NFZ, ponieważ utworzony w szpitalu w 2008 roku oddział neurochirurgii, powstał również dlatego, że wówczas NFZ widział potrzebę istnienia takiej placówki na Podhalu. 

– Zainwestowaliśmy duże pieniądze w uruchomienie oddziału, zresztą przy akceptacji NFZ. Fundusz widział potrzebę istnienia takiego oddziału w naszej lokalizacji – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Sudoł, wicedyrektor ds. lecznictwa Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. 

Decyzją NFZ zdumiony jest również małopolski konsultant w dziedzinie neurochirurgii, profesor Marek Moskała, który wydał pozytywną opinię w sprawie utrzymania oddziału neurochirurgii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym. 

Wszyscy interweniujący w sprawie szpitala podnoszą te same argumenty: że neurochirurgia PSS to jeden z dwóch małopolskich oddziałów przyjmujących pacjentów nagłych, że jest to jedyny taki oddział na Podhalu, gdzie rocznie dochodzi do bardzo wielu urazów w wypadkach drogowych i narciarskich, że posiada bardzo dobrych specjalistów i nowoczesne wyposażenie, że ma bardzo dobre zaplecze diagnostyczne oraz innych oddziałów szpitala. 

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ tłumaczy jednak, że są placówki, które w zakresie jakości, dostępności i ceny oferowanych usług wypadły lepiej, i to one otrzymały kontrakty. 

– Nowy krakowski szpital w rankingu uplasował się na pierwszym miejscu pod względem sprzętu, specjalistów i ceny. Nie było więc powodów, by ofertę odrzucać – powiedziała Dziennikowi Polskiemu Jolanta Pulchna, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ. 

Zamiast placówki w Nowym Targu, kontrakt otrzymał nowo powstały oddział w Szpitalu im. św. Rafała w Krakowie. Jest to trzeci tego rodzaju oddział w tym mieście i ma przyjmować pacjentów na zabiegi planowe. 

Jak informuje Dziennik Polski, poseł Andrzej Gut Mostowy będzie zabiegał o to, żeby minister zdrowia przeznaczyła dla Małopolski o 5 mln zł więcej na neurochirurgię. Poseł nie chce jednak, aby NFZ odebrał kontrakt oddziałowi neurochirurgii w Szpitalu św. Rafała w Krakowie. 

Dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapowiada, że placówka będzie przyjmować na oddział neurochirurgii pacjentów z zagrożeniem życia i jako takich rozliczać ich w NFZ. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH