Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o zmianę przepisów dotyczących odliczania darowizn krwi, aby podatnicy oddający krew i osocze mogli zastosować różne ekwiwalenty. W ocenie ministra finansów stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi i osocza dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł.

Zdaniem RPO natomiast sposób określenia stawki podlegającej odliczeniu nie uwzględnia w pełnym zakresie unormowań rozporządzenia ministra zdrowia z 7 grudnia 2004 r. (Dz.U. nr 263, poz. 2625 z późn. zm.) - informuje Gazeta Prawna.

W rozporządzeniu bowiem jest podane, że stawki ekwiwalentów wynoszą m.in. 130 zł za 1 litr pobranej krwi oraz 200 zł za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami oraz 200 zł za pobrane osocze.

Tymczasem, z nieznanych powodów, uwzględnia się wysokość jednego ekwiwalentu przyjętego w rozporządzeniu przy określaniu stawki przyjmowanej dla ustalenia wartości darowizny krwi podlegającej odliczeniu. Stąd wystąpienie RPO do ministra finansów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i zmianę przepisów, umożliwiających honorowym krwiodawcom obliczenie wysokości ulgi przy zastosowaniu przyjętych różnych ekwiwalentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH